Najlepsze filmy i seriale jakie obejrzałam w 2021 roku! Podsumowanie
Czas na podsumowanie filmowe. W tym roku postanowiłam nieco inaczej podsumować rok 2021 filmowo. W tym roku zdecydowałam się na podsumowanie w stylu NAJLEPSZE VS NAJGORSZE. Według tego na blogu powinny pojawić się dwa posty. Najlepsze filmy i najlepsze seriale oraz najgorsze filmy i najgorsze seriale. Dzisiaj zapraszam na post z najlepszymi filmami, jakie obejrzałam w 2021. W zestawieniu znajdzie się dużo starych pozycji, które miałam ochotę sobie przypomnieć, powspominać więc i one znajdą się w tym zestawieniu. Bo dlaczego nie?

W poprzednich latach pojawiły się podsumowania na zasadzie Oscarów filmowych. Jeśli macie ochotę się zainspirować, zapraszam serdecznie do nadrobienia poprzednich wpisów.

Najlepsze i najgorsze seriale jakie widziałam w roku 2020
Filmowe rozdanie Oscarów 2020
Moje rozdanie Oscarów 2019
Moje rozdanie Oscarów 2018
Moje filmowe rozdanie Oscarów 2017

Najlepsze filmy jakie obejrzałam w 2021 roku

 W krzywym zwierciadle: Wakacje

Nowy rok zaczęłam od przypomnienia sobie serii W KRZYWYM ZWIERCIADLE. Ten film według mnie jest ponadczasowy i ciągle tak samo mocno śmieszy. Muszę przyznać, że lekko utożsamiam się z rodziną Griswoldów, którzy tak samo jak my uwielbiają podróże samochodem całą rodziną. Po drodze wydarza się wiele przygód, które śmieszą do rozpuku. Fajnie też po czasie zobaczyć, w jaki sposób ludzie podróżowali w latach 90 i wcześniej. Z jakiego GPS-a korzystali? Odpowiadam. Żadnego! Podobnie ukazuje się problem z komórkami w trasie. Dzisiaj nie mieści się w głowie brak któregokolwiek z tych urządzeń w trasie. Bardzo ciekawa podróż w czasie.

 

W krzywym zwierciadle: Europejskie wakacje

Kolejna odsłona wyjazdu wakacyjnego, ale tym razem Griswoldowie wybierają się na podbój Europy. Tym razem mamy do czynienia z miejscami takimi jak Paryż, Niemcy czy Wielka Brytania. Mamy pełno stereotypów o wymienionych krajach, które jak sądzę, w dzisiejszych czasach byłyby oburzające i nie wolno byłoby ani pisnąć słówka na ich temat. Tym bardziej mnie to śmieszy i podoba się jeszcze bardziej.

najlepsze filmy i seriale 2021

 

W nowym zwierciadle: Wakacje

Najnowsza część opowiada historię dzieci nestora rodu – Pana Griswolda, które to postanawiają wzorem swojej rodziny, zabrać swoją nową rodzinę na wspólne wakacje. Głównym bohaterem jest syn, czyli Rusty Griswold i jego rodzina. Postanawia wynająć samochód na wielką wyprawę. Kultowe sceny, które zostały wprowadzone do naszego lifestyle’u. Uwielbiam scenę spływu wielkim kanionem, którą wspominaliśmy za każdym raz, podczas wyjazdu do Czarnogóry szykując się na spływ rzeką Tarą. Świetny film z tym samym humorem co kiedyś.

 

najlepsze filmy i seriale 2021

 

Coco

Ile razy oglądam tę bajkę, tyle razy zaczynam płakać i wzruszać się. Wspaniała bajka z morałem, którą zawsze będę wspominać jeśli będę ją oglądać. Jedna z ulubionych moja i mojego syna.

najlepsze filmy i seriale 2021

 

Książe w Nowym Jorku 2

Nowa wersja i dalsza część opowieści o Królu (już teraz) Akimie, który osiedlił się w pewnym miejscu ze swoją całą rodziną, ale odkrywa pewną tajemnicę, przez którą musi wrócić do Nowego Jorku. Film nagrany z wielkim rozmachem. Właściwie mamy tutaj całą ekipę z pierwszej części po latach. Mamy wspaniałe kostiumy, wielkie show i świetnie dobraną muzykę. Bardzo mi się podobało. Można zobaczyć na Prime Video.

najlepsze filmy i seriale 2021

 

Truman Show

Hit końcówki lat 90, którego przez ten cały czas niedane mi było zobaczyć w całości. Widziałam urywki i trailery w telewizji, ale nigdy nie zainteresowały mnie do tego stopnia, żebym zerknęła w jego stronę. Okazuje się, że  jest to świetny film z morałem, który skłania do przemyśleń. Szczególnie teraz kiedy tak dużo pokazujemy swojego życia. Nie tylko na Instagramie, ale również na vlogach. Dla mnie świetny.

najlepsze filmy i seriale 2021

 

Cruella

Opowieść o Cruelli De Mon. Tak, to ta sama, która chciała uszyć sobie futro z dalmatyńczyków. Poznajemy ją jako małą dziewczynkę i dowiadujemy się, jak wyglądało jej dzieciństwo i dorastanie. Co ją pasjonowało i jak dochodziła do tego kim była? Czy aby na pewno była zła do szpiku kości? Świetna muzyka w filmie i piękne bajkowe kadry, czyli wszystko, czego się spodziewałam po filmie. Zupełnie przez przypadek okazało się, że Cruella wskoczyła jako nominacja do Oscarów w kategorii KOSTIUMY.

najlepsze filmy i seriale 2021

 

Ostatni list od kochanka

Bardzo przyjemny film na podstawie książki Jojo Moyes. Mamy tutaj historię zakazanej miłości. Jest zdrada, strata pamięci i przepiękne kostiumy oraz widoki. Wzruszająca opowieść o miłości, która przetrwała lata.

najlepsze filmy i seriale 2021

 

Sprawa się rypła

Stary polski film z roku 1984 z najlepszym Franciszkiem Pieczką w roli głowy rodziny Paluchów. Rodzina Paluchów żegna się ze zmarłą babką. Kilka dni później okazuje się, że babka ma dostać dużą nagrodę pieniężną i kilka nagród z okazji zakończenia przez nią sędziwego wieku. Paluchowie postanawiają przyjąć wszystkie benefity podstawiając zamiast babki Jontka. Sprawa się rypła oczywiście, jak sam tytuł wskazuje, ale co działo się po drodze i jakie żarty z sąsiadów pojawiały się przez cały film to tylko wiedzą Ci, co oglądali. Tematyka jak najbardziej uniwersalna również w dzisiejszych czasach.

najlepsze filmy i seriale 2021

 

Sissi 1-3

Seria o młodej cesarzowej Sissi była i jest jedną z moich ulubionych. Jako dziecko oglądałam ją po wielokroć. Znam do dzisiaj dialogi i wspaniałą muzykę towarzyszącą filmowi. Uwielbiam Cesarza i Sissi. Historia mityczna, biorąc pod uwagę prawdziwą historię, ale jakże piękna i skłaniająca do przemyśleń. Przepiękne kostiumy i fryzury. Cały film zdecydowanie cieszy oko. Wszystkie trzy części uwielbiam. Moje ulubione to 1 i 2. Oczywiście mówię tutaj o serii filmów z Romy Schneider i Karlheinz Bohm.

najlepsze filmy i seriale 2021

najlepsze filmy i seriale 2021

 

The Father

Anthony Hopkins w roli ojca chorego na Alzheimera i Olivia Colman jako jego córka próbująca sobie poradzić i pomóc ojcu najlepiej jak umie. Film pokazuje, w jakiej ciężkiej sytuacji stawiana jest cała rodzina przy chorobie Alzheimera, przy czym na świat w tym filmie patrzymy oczami głównego chorego. Niesamowita rola Hopkinsa, której oczywiście mogłam się spodziewać. Bardzo dobry, trudny film, który trzeba zobaczyć. Daje nieco zrozumienia dla seniorów, którymi nieraz opiekujemy się i nie potrafimy zrozumieć.

najlepsze filmy i seriale 2021

 

Chłopiec w pasiastej piżamie

O tym filmie słyszałam już bardzo dużo. Dzięki spojlerom poznałam na starcie, jakie będzie zakończenie, ale nigdy nie widziałam całego filmu i nie poznałam całej historii. A jest poruszająca. Świat wojny widziany oczami chłopca, dziecka pary Niemców. Ojciec chłopca jest jednym z zarządców Obozu Zagłady usytuowanego niedaleko ich domu. Chłopczyk coraz bardziej interesuje się „farmą”, o której rodzice nie wiele chcą mówić, a w której coraz więcej zaczyna się dziać. Zakończenie rzeczywiście rozdziera serce.

najlepsze filmy i seriale 2021

 

Kobiety mafii

Polski film Patryka Vegi, który bardzo mocno pozytywnie mnie zaskoczył. Tytuł mówi nam, że mamy do czynienia z kobietami mafii, czyli z kobietami, które mają powiązania z mafią. Jedne są niczego nieświadomymi żonami, inne świadomie biorą udział w interesach męża, a jeszcze inne przejmują całą szajkę i prowadzą grupę przestępczą. Ciekawa pozycja przygotowana w inny sposób niż wszystkie polskie filmy. Bardzo dobra rozrywka.

najlepsze filmy i seriale 2021

 

Kobiety mafii 2

Druga część opowieści o kobietach mafii. Tym razem mamy już do czynienia z kobietami, które doskonale radzą sobie bez swoich mężów. Samodzielne, silne, decydujące tylko o sobie, prowadzące prężnie działające biznesy nie do końca zgodne z prawem. Druga część tak samo dobra jak pierwsza.

 

najlepsze filmy i seriale 2021

 

Mój piękny syn

Film opowiadający historię rodziny i samego syna-narkomana. Głównie mamy tutaj opowiedzianą historię ojca i syna oraz ich relację. Widzimy zmagania z nałogiem i wszystkie zachowania uzależnionej osoby. Widzimy ojca, który z bezradnością po raz kolejny i kolejny wyjeżdża w poszukiwaniu swojego syna, który nie wrócił na noc do domu. Widzimy syna, który jako bardzo wrażliwe i uzdolnione dziecko nie radzi sobie z własnymi emocjami. Widzimy nadopiekuńczą matkę i reakcje społeczeństwa. Bardzo dobry film, po raz kolejny mamy tutaj ciężki temat, ale Timothee Chalamet był wspaniały i udźwignął go.

 

najlepsze filmy i seriale 2021

 

Powrót do tamtych dni

Polski film opowiadający historię lat 90. Klasyka gatunku. Ojciec jako głowa rodziny wyjeżdża za granicę, żeby zarobić więcej pieniędzy dla żony i dziecka, po czym wraca do domu i zaczyna się dziać. Początek bardzo miły. Wspominamy lata 90, to jak się bawiliśmy to jak spędzaliśmy czas i jak się wtedy żyło. Druga część filmu jest znacznie bardziej mroczna i do przemyślenia. Mnie dała bardzo dużo do myślenia i niestety pewne wspomnienia wróciły. Pewne niemiłe wspomnienia, o których każdy z nas DDA chciałby zapomnieć.

 

najlepsze filmy i seriale 2021

 

Nie patrz w górę

Najnowszy film opublikowany na platformie Netflix, o którym było dosyć głośno w mediach społecznościowych. Mamy naukowców i kometę, która za pół roku ma uderzyć w ziemię. Naukowcy biegają po mediach i śniadaniówkach, żeby wszystkich powiadomić a tymczasem Pani prezydent-foliarka nie bardzo wierzy w te wszystkie rewelacje. W czasie kiedy naukowcy posiadają namacalne dowody na koniec świata, istnieją ludzie niedouczeni i tacy, którym można nakłaść do głowy cokolwiek, protestują i nie chcą nadal w to uwierzyć. Strasznie wkurzający film. Miałam ochotę udusić tą Panią Prezydent i jego synalka. Film koniecznie do zobaczenia.

 

najlepsze filmy i seriale 2021

 

Najlepsze seriale jakie obejrzałam w 2021 roku

The Crown

Zdecydowanie najlepszy film, jaki powstał o rodzinie Królewskiej. Mamy możliwość obserwowania życia Królowej Elżbiety II. Od samego dzieciństwa poprzez moment kiedy dowiedziała się, że zostanie Królową aż do czasów teraźniejszych, które już w najnowszym sezonie powinny się pojawić. Czekam z niecierpliwością na nowy sezon z Dianą w roli głównej. Nie można też traktować tego serialu jak 100% oddanie prawdy, bo tak naprawdę nie wiemy jak było i mamy tutaj jednak do czynienia z filmem i aktorami. Bardzo mi się podoba to przybliżenie postaci chłodnej królowej i jej rodziny. Czekam na takie seriale o innych rodzinach królewskich. Może coś o carach?

 

najlepsze filmy i seriale 2021

 

Gambit Królowej

Do tego serialu podchodziłam z pewnym dystansem, bo nie lubię się rzucać na wszystko, co poleci mi internet i na wszystko, nad czym pieją moi facebookowi znajomi. Dla tych, co nie wiedzą, film Gambit Królowej opowiada historię genialnej dziewczynki, która odkrywa w sobie pasję do szachów. Mimo ciężkiego dzieciństwa i młodości oddaje się w całości swojej pasji, zaskakując tym niejednego mistrza szachowego płci męskiej. Cała droga do sławy i sukcesu wydaje się bardzo inspirująca i motywująca. Świetne poczucie humoru i cięty język no i mamy w tym serialu polski pierwiastek w postaci Marcina Dorocińskiego wielkiego mistrza szachowego, który wchodzi w szachową grę na mistrzostwach z naszą główną bohaterką.

 

najlepsze filmy i seriale 2021

 

Chilling Adventures of Sabrina

Jako dziecko wychowujące się w latach 90 moja pierwsza i jedyna Sabrina to ta z serialu ala sitcom grana przez Melissę Joan Hart. Postanowiłam odświeżyć temat i zobaczyć zupełnie nową wersję Sabriny. Nowa wersja – Netflixowa jawi się jako wersja mroczniejsza. Mniej zabawna na siłę a bardzo pokazująca kulturę mroku. Sporo satanistycznych tematów, które naprawdę tworzą ciekawy klimat serialu.

 

najlepsze filmy i seriale 2021

 

The Affair

Serial polecany mi przez moją Mamę. Serial opowiada o romansie, jak sam tytuł nas informuje. Oglądamy historię romansu i zdrady, krok po krok i oczami kilku osób naraz. Raz tę samą opowieść oglądamy oczami Noah, a raz jego żony czy kochanki. Ciekawe jest to, że w różnych wspomnieniach ludzie są zupełnie inaczej ubrani i mówią zupełnie różne rzeczy. O emocjach się nie dyskutuje, ale ta sama sytuacja wygląda nie raz zupełnie inaczej oczami drugiej i trzeciej osoby. Sam serial i opowieść wzbudzała we mnie mieszane uczucia. Od złości po irytacje. Jeśli serial wywołuje emocje, to znaczy, że to dobry film lub serial.

 

najlepsze filmy i seriale 2021

 

40 kontra 20

Program, który początkowo mnie śmieszył i wywoływał uczucia żenady, później zaciekawienia a na sam koniec fascynacji. Odkryłam, że dzięki niemu sporo się nauczyłam i wyciągnęłam wiele wniosków psychologicznych, które mnie rozwinęły. Ale zacznijmy od początku. O czym jest ten program.

W pięknej willi na jednej z greckich wysp mamy zakwaterowanych dwóch kawalerów. Jednemu bliżej 40-stki a drugiemu bliżej 20-stki. Jeden mieszka w willi a drugi na biwaku, w namiotach na terenie tejże willi. Do tych kawalerów dołączają Panie, jedne są w wieku bliżej 40 i nawet 50 a inne w wieku 20 i 30. Panowie wybierają je sobie i zapraszają do swoich zakwaterowań. Celem programu jest sparowanie kawalerów i kobiet. Znalezienie miłości może. Ale najciekawszym pytaniem było. Czy Panie 40+ i starsze mają szansę w programie? Jak to w programach, w których ludzie są zamknięci ze sobą 24h na dobę i bez kontaktu zewnątrz zaczynają się dziać różne zagrywki psychologiczne, a Panie zaczynają między sobą rywalizować o Kawalerów. Niektóre zaczęły dostawać małpiego rozumu, być zazdrosne i tworzyć sojusze, a nawet „gangi” robiące sobie nawzajem na złość itp. W pewnym momencie zapominały, że to jest tylko program i zaczynały wychodzić ich prawdziwe charakterki.

Oglądałam ten program razem z moim mężem i z wypiekami na policzkach obserwowaliśmy te finezyjne zagrywki i gierki psychologiczne. Dyskutowaliśmy o wielu tematach związanych z programem. Traktowaliśmy ten program jak niepojęte zjawisko socjologiczne, które pokazuję nam drugą stronę, opinie innych ludzi ich zachowania ich reakcje, uczucia, emocje. Wszystko na zupełnie innym intensywnym poziomie. Nie zrozumcie mnie źle. Nie jest to program górnych lotów, ale mocno poruszający i zdecydowanie dający do myślenia. Polecam zobaczyć do na Playerze w wersji rozszerzonej o niewyemitowane sceny, które też nieco poszerzają ogląd na to co się działo w willi. Wiem też, że szykuje się drugi sezon, na którego już nie mogę się doczekać.

 

najlepsze filmy i seriale 2021

 

Clarkson’s Farm

Przez ten program dokupiliśmy z mężem dostęp do Prime Video. Wraz z Mężem jesteśmy wielkimi Fanami Jeremy’iego Clarksona i nie mogliśmy sobie odpuścić historii z farmą i rolnictwem w tle. Oczywiście, że zdajemy sobie sprawę, że program jak program, część z wydarzeń jest wyreżyserowana i zapisana ładnie w scenariuszu, ale myślę, że jest tam gdzieś ziarno prawdy i opinie Jeremiego i jego teksty nadal pozostają autorskie. O co chodzi? Jeremy Clarkson – miłośnik aut i jeden z prowadzących programy motoryzacyjne typu Top Gear i Grand Tour postanawia w pandemicznym świecie zakupić sobie ogromną farmę i zajmować się nią, czerpiąc zyski. Jako że w tamtym momencie nagrywanie motoryzacyjnych programów i podróżowanie po świecie zostało mocno ograniczone, on sam wymyślił sobie dla siebie takie zajęcie. Świetna rozrywka dla wszystkich, którzy mieszkają na wsi i którzy nie mieszkają na wsi. Zobaczyć ogromną farmę i to jak technologia poszła do przodu w tej kwestii. To było ciekawe doświadczenie. To nie jest jedno małe gospodarstwo z kilkoma poletkami. Farma to ogromny biznes, którym trzeba zarządzać i znać się na bardzo wielu sprawach, o czym i dowiaduje się nasz główny bohater. To nie jest wszystko, takie proste jak się wydaje. Bardzo polecam pierwszą serię i mam nadzieję, że pojawi się również seria nr 2.

 

najlepsze filmy i seriale 2021

 

Wiedźmin

Długo zwlekałam z obejrzeniem Wiedźmina. Chociaż wszyscy chwalili najnowszą produkcję Netflixa, ja jakoś tego nie widziałam. W końcu się skusiłam i przepadłam. Klimat Wiedźmina mocno przypomina „Grę o Tron” ze słowiańskimi klimatami, z dużą dozą magii i fantastycznych kreatur. Jest to serial, który trzeba oglądać w skupieniu i rozkminiać pewne niedopowiedzenia, które fajnie rozwiązuje się samemu. Jestem zachwycona kostiumami i rozmachem całej produkcji. Jest jeden minusik dotyczący serialu. Momentami strasznie się ciągnie.

 

najlepsze filmy i seriale 2021

 

Oto cała lista najlepszych filmów i seriali, jakie zobaczyłam w 2021 roku. Napiszcie w komentarzu, czy je znacie i czy widzieliście. Powzięłam sobie za punkt honoru, aby zobaczyć nieco więcej filmów starszych, więcej klasyki. Mam duże braki jeśli chodzi o pozycje, które zaistniały w popkulturze. Klasyki trzeba znać, a ja sobie je powoli nadrabiam. Jak zwykle życzę sobie, żeby nowy rok 2022 był obfitszy w hity filmowe, o których będę Wam mogła opowiedzieć za rok.