Moje filmowe rozdanie Oscarów 2017.




Wielka gala rozdania Oscarów w tym roku przypada na 26 lutego. Nie muszę chyba wspominać, że jestem rozczarowana tegorocznymi nominacjami. Podobnie było w zeszłym roku. Mam wrażenie, że nie biorą pod uwagę wszystkich filmów, tylko nagle przypominają sobie, że kurna za kilka miesięcy są Oscary i trzeba wybrać jakieś nominacje i wybierają najnowsze tytuły, o których szczerze nikt nie słyszał, przynajmniej nie w Polsce. A sorry u nas jest to porąbane opóźnienie. Więc skąd mamy o nich usłyszeć. Usłyszymy, jak już rozdadzą co ważniejsze nagrody.

 

Tak właśnie postanowiłam stworzyć swoje zestawienie i nagrodzić najlepsze filmy, które obejrzałam w 2016 roku. Dużo oglądam filmów, wstyd się przyznać, ale klasyki nadal nie ogarnęłam. Spokojnie nadrabiam powoli. Wspomnę tylko, że w 2016 roku po raz pierwszy obejrzałam Pulp Fiction. Niestety nie będę jego największą Fanką. No dobra to zaczynamy. Aaaa kategorie, w których zostały wyróżnione dane filmy, również sama wymyśliłam, żebyście czasem się nie zmylili.

 

Kolejność kategorii jest oczywiście przypadkowa. Polskie nazwy będą podawany w nawiasie.

 

Kategoria: Najbardziej porywający film Sci-Fi

 

Oscar wędruje do…    ? Arrival (Nowy Początek)

Jeśli oczekujecie strzelaniny i wielkich wybuchów w kosmosie to nie jest film dla Was. W filmie zawarty jest inteligentny przekaz, nad którym powinien zastanowić się każdy z nas. No dobrze, ale o co chodzi?

Na ziemi lądują obcy. Oklepane? Czytajcie dalej. Co ludzie naprawdę zrobią, gdyby na ziemi pojawiliby się obcy. Co by zrobili, gdyby okazało się, że Ci kosmici wcale nie chcą atakować, a są przyjaźnie nastawieni? Zapewne spróbowaliby się z nimi skontaktować. Do tego właśnie wojskowi wybrali utalentowaną Panią specjalistkę od języków, która próbuje porozumieć się z istotami pozaziemskimi.

To jak skonstruowany jest film, bardzo mnie zaskoczyło. Zaskoczyła mnie końcówka i całe rozwiązanie zagadki. Film zdecydowanie daje do myślenia. Dodatkowym efektem gęsiej skórki jest niesamowita ścieżka dźwiękowa i kameralna atmosfera filmu. Przed oglądaniem warto przybliżyć sobie hipotezę Sapira-Whorfa. Tak znowu grzebałam, jak fanatyk. Ale to dobrze dla filmu, który zdobył u mnie statuetkę.

 

BTW. Po stworzeniu całego zestawienia postanowiłam sprawdzić, jak dokładnie wyglądają tegoroczne, oryginalne nominacje do Oscarów i o dziwo mój hicior zdobył nominacje aż w 8 kategoriach. W tym jako najlepszy film, najlepszy dźwięk i najlepsze zdjęcia i scenografia. Mówiłam!!!!

moje rozdanie oscarow arrival solace

 

Wyróżnienie: Solace (Ukojenie) 2015, obejrzany w 2016

Film z 2015 roku, ale obejrzany w 2016. Dlatego też nie dostał nagrody głównej a jedynie wyróżnienie. Niesamowity Anthony Hopkins i Colin Farell. Opis na Filmwebie wygląda tak: Posiadający niezwykłe zdolności doktor pomaga FBI w schwytaniu groźnego seryjnego mordercy. Ekhm to trochę płytkie, jeśli chodzi o ten film. Daje do myślenia tak bardzo, że aż boli. Jest dużo cierpienia i bólu, szczególnie jeśli chodzi o głównego bohatera, który posiada dar, który wykorzystuje, żeby pomóc policji złapać przestępcę, ale kto tutaj jest przestępcą a kto ściganym? W pewnym momencie nie byłam w stanie sobie poradzić z tym, czy głównego bohatera uważam za dobrego, czy za złego. Świetna manipulacja twórców filmu. Dodatkowo ścieżka dźwiękowa, która niesamowicie wpisuje się w klimat filmu. Szczególnie kawałek M83.

 

Kategoria: Najlepszy film Tima Burtona

 

Oscar wędruje do…   ? Miss Peregrine’s Home For Peculiar Children (Osobliwy dom Pani Peregrine)

Tak jakby nie mogło być inaczej i Tim Burton musiał mieć osobną kategorię w tym zestawieniu. Skoro już wiecie, że jestem jego wielką Fanką, to pewnie nie zdziwi Was fakt, że w roku 2016 wyszedł jego najnowszy film, na który czekałam dość długo. Osobliwy dom Pani Peregrine to film dla młodzieży. Młody chłopaczek dowiaduje się od swojego dziadka o istnieniu sierocińca z dzieciakami, które posiadają niespotykane zdolności. Po śmierci dziadka postanawia odnaleźć ten dom i poznać jego mieszkańców. Scenografia jak zwykle w przypadku Tima to mieszanina fantasy, gotyku i horroru. Początek trochę się dłuży, ale później akcja rozkręca się na dobre. Miałam w dłoni książkę, którą chciałam przeczytać, ale po obejrzeniu filmu Tima zrezygnowałam. Po co mam sobie mieszać w głowie.

 

Kategoria: Najlepszy film oparty na faktach

 

Oscar wędruje do… ? Snowden

Zaczynając oglądać ten film, nie wiedziałam, że jest on oparty na faktach i opowiada historię człowieka, który jeszcze żyje. Film opowiada historię człowieka, który pracował w CIA i NSA. Chodzi o Edwarda Snowdena, który ujawnił mediom tajne dokumenty, ukazujące prawdę o tym, że rząd USA nielegalnie podsłuchiwał miliony ludzi na całym świecie. Film pokazuje to, w jaki sposób Edward dowiaduje się o działaniach rządu. Widzimy w jak łatwy sposób, można podsłuchać zwykłego człowieka. Mamy też możliwość zobaczenia tego jak agencje rządowe reagują na informacje ujawnione przez Snowdena. W tej roli zobaczycie Jospeha Gordon-Levitt, którego pierwszy raz zobaczyłam w tak poważnej roli i który od razu wzbudził moją sympatię. Ciekawie poprowadzona fabuła, znajdziecie w niej również wątek miłosny. Film dał mi sporo do myślenia na temat tego, jak wieloma informacjami o sobie dzielimy się ze światem zewnętrznym. Myśl o tym, że ktoś może je wykorzystać do celów, o których nie mamy pojęcia, jest mocno niepokojąca.

 

 moje rozdanie oscarow snowden colonia

 

Wyróżnienie: Colonia 2015, oglądany w 2016

Wyróżnienie dla kolejnego filmu z 2015. Opowiada o dziewczynie, która poszukuje swojego chłopaka, który został porwany podczas zamieszek w Chille. Okazuje, że aby go znaleźć musi wstąpić do sekty o nazwie: Colonia Dignidad, gdzie pewien Pan zorganizował sobie gniazdko do realizacji swoich zboczonych wizji. W głównej roli zobaczycie Emme Watson, która dała czadu! Pierwszy film z jej udziałem po serii Harry Potter i od razu taki szok. Film oparty na faktach.

 

Kategoria: Najbardziej przereklamowane filmy, których absolutnie nie opłaca się oglądać ani nawet o nich wspominać

 

Oscar z czekolady idzie do… ? Fantastic Beasts and Where to Find Them (Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Największe rozczarowanie tego roku! Powiem Wam, że z deczka byłam napalona na ten film. Reklamowany był jako coś, co będzie bardzo podobne do Harry’ego Pottera. Niestety przeniesienia świata czarodziejów do USA nie wyszło nikomu na dobre. Historia opiera się na tym, że pewien znany w magicznym świecie weterynarz magicznych stworzeń przybywa do Stanów po to, aby złapać jakieś wielkie, niewidzialne zwierze, które pustoszy ulice Ameryki. Uwielbiam Eddiego Redmayne (główny bohater), ale jakoś w tej roli wydał mi się słaby. Cały film ciągnie się jak flaki. Serio większość scen w filmie polega na pokazaniu magii i gadżetów, jakie mają czarodzieje. Wepchane na siłę. Wrażenie może robić scenografia i piękne kostiumy, ale to nie wystarczyło do tego, żebym nie przysypiała na tym filmie.

 

moje rozdanie oscarow fantastyczne zwierzeta dziewczyna z pociagu

 

Wyróżnienie: The Girl on the Train (Dziewczyna z pociągu)

Muszę wspomnieć o tym filmie, który tak samo, jak książka sięgnął dna. Bestsellerowa opowieść i film na niej oparty. Miałam nadzieję, że reżyser ubarwi nieco tę opowieść, ale niestety przelał ten sam szit na ekran. Dokładnie ten sam. Film opowiada historię zaginięcia młodej dziewczyny. Aktorka grająca główną rolę została dobrana idealnie, bo na ekranie wkurza widza jeszcze bardziej niż w książce. Film szarpie nerwy i do tego marnuje czas. Nie polecam.

 

Kategoria: Najlepszy film według blogerów parentingowych

 

Oscar idzie do… ? Bridget Jones’s Baby (Bridget Jones 3)

Brawa dla polskich tłumaczy za tytuł. Jeden z najgłośniejszych filmów o macierzyństwie w tym roku, które oglądałam. Ekhm, jak nie jeden z dwóch. Okazuje się, że nasza cudowna Bridget jest w ciąży, ale nie wie, czy ze swoją dawną miłością Markiem, czy ze swoim nowym nabytkiem Dr Sheperdem„. Świetny humor a cały film utrzymany w niezwykle ciepłej atmosferze. Powiem Wam jeszcze, że na końcu jest happy end ku pokrzepieniu serc.

moje rozdanie oscarow fantastyczne zwierzeta bridget jones baby bad moms

 

Wyróżnienie: Bad Moms (Złe mamuśki)

Czy są na sali szalone mamuśki? Widziałyście może film: Złe Mamuśki? Nie? To koniecznie musicie go nadrobić. Film mocno przerysowany, ale pokazujące prawdę i to do bólu. Film opowiada o trzech przepracowanych i niedocenionych mamuśkach, które postanawiają zerwać z wszystkim, co perfekcyjne i nie zwracając uwagi na oceniający wzrok innych matek, postanawiają działać i żyć na luzie. W końcu się odstresowują. W jaki sposób? To musicie zobaczyć.

 

Kategoria: Najlepsza kontynuacja filmowa

 

Oscar idzie do… ? Now You See Me 2 (Iluzja 2)

Świetna kontynuacja pierwszej części. Film trzyma w napięciu, jest jeszcze bardziej zakręcony od poprzedniej części, a samo rozwikłanie zagadki jest wręcz niemożliwe. Film opowiada o grupie złodziei, którzy trudnią się również zawodem iluzjonistów. Nie będę nic więcej pisała. Zarówno pierwsza, jak i druga część są do oglądnięcia.

 

Kategoria: Najlepszy polski film bez Karolaka i Adamczyka

 

Oscar wędruje do… ? Planeta singli

Jeden z niewielu polskich filmów, który ujął mnie swoją lekkością i humorem. Może to trochę przez Maćka Stuhra, którego uwielbiam? Sama nie wiem, ale mam wrażenie, że polskie filmy delikatnie odbiły się od dna komedii romantycznych i chociaż ten film wpisuje się w kategorię, to wcale nie jest przesadnie cukierkowy i żałosny. Fajna i lekka komedia do oglądnięcia bez poczucia, że dobiło się do brzegu największej żenady w dziejach. Oby tak dalej.

 

Kategoria: Największy wyciskacz łez

 

Oscar idzie do… ? Me Before You (Zanim się pojawiłeś)

Ryczałam jak bóbr! Serio. Ckliwa opowieść o dziewczynie ze wsi, która znajduje pracę jako opiekunka u bogatego panicza na włościach, zepsutego i bardzo zamkniętego w sobie. Historia przypomniała mi o filmie pt. Zaczarowany ogród”. Między nią a sparaliżowanym mężczyzną rodzi się uczucie. Uryczana miałam okazję zobaczyć Daenerys Targaryen, Pierwszą Tego Imienia, królową Meereen, królową Andalów, Rhoynarów i Pierwszych Ludzi, władczyni Siedmiu Królestw, protektorkę królestwa, khaleesi Wielkiego Morza Trawy, zwana Daenerys zrodzoną z burzy, niespaloną i matką smoków, w zupełnie innej roli. Z serialu Gra o tron pojawia się jeszcze jeden aktor, jest też akcent z Harry’ego Pottera. Fajnie było zobaczyć tych aktorów w zupełnie innych wcieleniach. Jest jedna rzecz, która niesamowicie denerwowała mnie u głównej bohaterki, a są to JEJ BRWI, które wyginały się na wszystkie możliwe strony pod wpływem przesadnej mimiki aktorki. W pewnych momentach zastanawiałam się, jak można tak zrobić. Wybaczę jej z racji szacunku do Khaleesi.

moje rozdanie oscarow mebefore you the light between oceans

 

Wyróżnienie: The Light Beetween Oceans (Światło między oceanami)

Jeszcze jeden film, na którym uroniłam łezkę. Do miasteczka przyjeżdża nowy latarnik. Zakochuje się w najpiękniejszej dziewczynie i przeprowadzają się razem do latarni. Sielanka trwa do momentu pierwszej ciąży głównej bohaterki, traci ona dziecko, a na horyzoncie pojawia się łódka z ocalałym niemowlakiem. Postanawiają je przygarnąć i wychować jak swoje. Sprawy zaczynają się gmatwać, kiedy poznają prawdziwą matkę dziecka. Niesamowicie emocjonalny film. Po pierwszej połowie filmu, kiedy Twoja czujność zostaje uśpiona i rozmiękczona sielankowym życiem głównych bohaterów, nagle bach nóż w serce. Całą historię przeżyłam dosyć mocno, jako matka, która postawiona na miejscu głównej bohaterki pewnie postąpiłaby podobnie.

 

Kategoria: Najlepsza animacja dla dzieci

Postanowiłam rozdzielić kategorie animacji na dwie. W roku 2016 pojawiło się sporo tytułów, sądzę jednak, że nie wszystkie nadają się w równym stopniu dla dzieci i dorosłych. Wszystkie obejrzeliśmy razem z moim synem (9 lat) i nie wszystkie gagi i żarty śmieszyły go tak samo, jak mnie, co więcej, w pewnych momentach musiałam mu tłumaczyć, o co chodzi więc… Zacznijmy od kategorii dla najlepszej animacji dla dzieci.

 

Oscar idzie do… ? Zootopia (Zwierzogród)

To zdecydowanie Zootopia (nie mam pojęcia, po co ten tytuł został przetłumaczony). Opowiada o króliczce Judy Hops, która postanawia zostać policjantką pomimo tego, że nikt nie traktował jej marzenia na serio i jej pochodzenie i rodzina mocno dawały znać, że powinna zajmować się czymś bardziej przyziemnym. Świetnie opowiedziana historia, z morałem na końcu. Humor dla małego i dużego no i kilka wzruszających scen przeznaczonych dla młodego widza. Jak dla mnie to kolejna pozycja warta zobaczenia.

moje rozdanie oscarow zootopia findingdory

 

Wyróżnienie: Finding Dory (Gdzie jest Dory)

To kontynuacja hitowej bajki pt. Gdzie jest Nemo„. Szczerze stwierdzam, że nie porwała mnie tak bardzo, jak pierwsza część, ale niesie za sobą przesłanie dla dzieciaków i bardzo dobrze się ogląda.

 

Kategoria: Najlepsza animacja dla dorosłych

Bajki dla dorosłych to ciekawa kategoria, ale w pewnych momentach miałam wrażenie, że tylko ja wiem, w których momentach trzeba się śmiać. No cóż… Ja bawiłam się znakomicie!

 

Oscar idzie do… ? Storks (Bociany)

Film opowiada o firmie kurierskiej, obsługiwanej właśnie przez bociany. Firma kurierska została przerobiona z dawnej fabryki do robienia i roznoszenia dzieci. Historia nawiązuje do najnowszego wymysłu Amazona do prowadzenia swoich biur w sterowcach zawieszonych nad naszymi głowami. Antek był lekko zdezorientowany tym, że w bajce mówi się wprost, że to bociany od zawsze przynosiły i będą przynosić dzieci. Dzięki bajko… poprawiłaś moją sytuację! Po obejrzeniu zadał kilka pytań o to, czy jak on napisze list do bocianów, to przyślą mu braciszka. Dzięki! Ale co do samego humoru, trochę czarnego i trochę tekstów, które rozbawiły mnie do łez. Polecam zobaczyć tę bajkę w samotności, jeśli Wasze dzieci cokolwiek rozumieją, jeśli chodzi o bociany i to, skąd się biorą dzieci.

moje rozdanie oscarow storks kung fu panda

 

Wyróżnienie:  Kung Fu Panda 3

Trzecia część bajki, której jesteśmy wielkimi fanami z moim synem. Część trzecia opowiada o tym, jak Po odnajduje swojego biologicznego ojca, który również jest pandą. Cała historia tego, jak został podrzucony do swojego obecnego ojca, zostaje ładnie opowiedziana, ale sama bajka generuje miliony pytań, na które rzecz jasna musiałam odpowiedzieć.

Dlaczego tata Po dopiero teraz chciał go odszukać? Dlaczego wcześniej nie chciał go poznać? Dlaczego tata kaczka jest zazdrosny, przecież nie jest jego prawdziwym tatą? Uważam, że temat jest zbyt ciężki dla dzieciaków. Z drugiej strony sama nie mam pojęcia, czemu dopiero teraz wyciągnęli sprawę z rodziną Po.

 

Kategoria: Najlepszy starszy film, który oglądałam pierwszy raz w 2016 #tbt

Najlepsze dwa filmy tego roku w tej kategorii i w jednym główną rolę gra Leo DiCaprio a w drugim Kate Winslet. Przypadek? Nie sądzę!

 

Oscar idzie do… ? The Great Gatsby (Wielki Gatsby) 2013

Najlepszy film, jaki oglądałam w roku 2016. Może i jest specyficzny i dziwny, ale Leo jest w nim przeboski! Na tyle mnie zachwycił, że przez następny miesiąc gadałam tylko o tym. Wyszukiwałam w necie filmiki z backstage’u i czytałam wszystkie artykuły i wywiady z tego okresu, słuchałam ścieżki dźwiękowej. No FANATYK. Wspaniały film, który będę zawsze chwaliła!

 

 moje rozdanie oscarow the great gatsby the dressmaker

 

Wyróżnienie: The Dressmaker (Projektantka) 2015

Do małej zapyziałej wioski przyjeżdża projektantka mody z miasta, którą gra Kate Winslet. Okazuje się, że ta projektantka wychowała się w tej zapyziałej wiosce, która skrywa sekret jej dzieciństwa. Dużo mody, dużo miłości, dużo śmiechu, a potem płaczu. Koniecznie musicie oglądnąć.

 

Z nominowanych do Oscara filmów widziałam jeszcze:

Lala Land – Pochwalę tylko i wyłącznie ścieżkę dźwiękową i autorskie kompozycje. Reszta wcale mnie nie urzekła. Spokojnie mogła wyjść sama muzyka bez filmu.

Passengers (Pasażerowie) – Oglądałam z mężem i zadałam mu pytanie, czy obudziłby mnie, gdyby był sam na takim statku. Nie chcecie wiedzieć, co odpowiedział :P Film dwójki aktorów, ale skłania do myślenia o swojej drugiej połówce.

Trolle – I znowu ścieżka dźwiękowa, która powala, reszta bez znaczenia. Kilka śmiesznych sytuacji i na tym koniec.

Doktor Strange – Gdyby nie Benedict Cumberbath, to pewnie wyłączyłabym w połowie oglądania. Jakoś nie jarają mnie te wszystkie filmy produkowane przez wytwórnię Marvela. Ciekawa historia, trochę zaplątana.

Kubo and the Two Strings (Kubo i dwie struny) – Bardzo mroczna bajka. Oglądałam z Antkiem i w pewnych momentach zasłaniał się kołdrą. Historia o samodzielnym chłopcu, który musiał opiekować się swoją mamą i stawić czoła złemu dziadkowi, była mocno poruszająca. Jedyne co mnie zaskoczyło to przedziwna animacja.

Sully – Tom Hanks w każdym wydaniu jak dla mnie jest super. Film oparty na faktach, mocno skupiający się na głównym bohaterze, jak sama nazwa wskazuje. Lekko nudnawy, ale do oglądnięcia.

 

Zrobił mi się lekki tasiemiec. Rok 2016 był dla mnie bardzo obfity, jeśli chodzi o dobre filmy. Mam nadzieję, że rok 2017 będzie jeszcze lepszy i wrócę do Was za rok z jeszcze lepszym zestawieniem. Mam nadzieję, że wyciągnięcie z tego wpisu coś dla siebie. Z czystym serduchem polecam Wam wszystkie te tytuły i mam nadzieję, że Wy również polecicie mi coś ciekawego. Dajcie znać, co proponujecie i które filmy nominowane do Oscara filmy już widzieliście.