Witajcie Kinomaniacy! Jak zwykle przed rozdaniem Oscarów przychodzę z moimi poleceniami filmowymi. Opowiem Wam o moich doświadczeniach filmowych w roku 2019. Dowiecie się jakie filmy polecam w tym roku, a jakie zirytowały mnie na tyle, żeby nazwać je gniotami filmowymi. Będziecie mogły zobaczyć również kategorie, które sama sobie wymyśliłam. Jak widzicie, jest to typowo MOJE rozdanie Oscarów. Oprócz laureatów złotej statuetki znajdziecie również opcje „Wyróżnienie”. Pojawi się w tych kategoriach, gdzie wybór głównego laureata był bardzo ciężki. Wyróżnieni są warci zwrócenia na nich uwagi. Jeśli chcecie zobaczyć moje rozdania z poprzednich lat, to bardzo polecam. Linki zostawiam Wam poniżej.
Rozdanie Oscarów 2019
Rozdanie Oscarów 2018
Rozdanie Oscarów 2017
W tym roku będzie nieco inaczej…
W tym roku będzie nieco inaczej ponieważ postanowiłam nie rozdzielać filmów nowych od starych. Do tej pory brałam pod uwagę tylko te filmy, które obejrzałam, a które zostały wyprodukowane w roku poprzednim. Stare filmy miały swoją osobą kategorię i tak to się wszystko kręciło, do momentu, kiedy na mojej liście pojawiło się o wiele więcej starszych filmów niż tych nowych. Nie chciałam po raz kolejny nakładać na siebie jakiegoś przymusu oglądania nowych filmów. Chciałam obejrzeć te filmy, na które mam ochot i o nich Wam opowiedzieć, ale niestety nie mogłam. W dzisiejszym wpisie nie ma znaczenia, w którym roku dany film został wyprodukowany. Biorę pod uwagę je wszystkie. Wszystkie filmy i seriale (coraz więcej ich oglądam, więc tutaj też jest ich miejsce), jakie obejrzałam w roku 2019.
Prosta sprawa. Martwi mnie to, że niestety w moim zestawieniu nie pojawił się żaden film nominowany do Oscara. No nie wiem, ale jakoś nic do mnie nie dotarło na tyle, żeby się tym dzielić.
Gotowi na filmową ucztę według Madziofa? Zapraszam!
Kategoria: Najbardziej porywający film Sci-Fi
Oscar idzie do… 🏆 I am Mother
Najlepszy film Sci-Fi, jaki widziałam w tym roku. Nie ma tutaj zbyt wielu zwrotów akcji i niesamowitych efektów specjalnych. Mamy za to lekką historię o robocie, który pełni funkcję zastępczej matki dla dziewczynki, która została stworzona z gotowego embrionu. Mamy tutaj do czynienia z czasami, kiedy to ludzie wyginęli, a na ziemi władze przejmują roboty. Dużą część filmu zajmują relacje dziewczynki z robotem. Czy można traktować robota jak własną matkę? Czy to ma jakiekolwiek znaczenie?
Wyróżnienie: The Titan
Film opowiada historię ludzi, którzy chcą zamieszkać na nowej planecie: Titan. Żeby przeżyć na tej planecie, ludzie muszą przejść specjalne szkolenie oraz przejść na kolejny poziom ewolucji, który pozwoli żyć na tej planecie. Nie wszyscy przechodzą przez tę przemianę i pojawiają się spore problemy.
Kategoria: Najlepszy film oparty na prawdziwej historii
Oscar idzie do… 🏆 Whiplash
Kolejny film z zeszłego roku, który zobaczyłam w 2019 roku. Ej zeszły rok to już 2019. Ciekawe, kiedy się przyzwyczaję? Mamy tutaj historię młodego chłopca-perkusisty, który chce zostać gwiazdą i chce dostać się do renomowanego zespołu prowadzonego przez swojego Idola. Widzimy drogę, jaką przechodzi, ilość ćwiczeń, samozaparcia a później znęcanie psychiczne. Film wzbudził we mnie podziw do wszystkich ludzi, który mają ambicje zostać mistrzami i to nie tylko w grze na instrumentach. Nikt nie wie ile potu i ile przysłowiowych łez zostało przelanych, żeby mogli osiągnąć sukces.
Wyróżnienie: Hidden Figures
Film opowiada o kobietach, które pracowały w NASA. Były to babeczki z umysłami ścisłymi co tu dużo mówić, genialne. Liczyły jak małe kalkulatorki i o to właśnie chodziło. Mamy tutaj czasy, w których to Ameryka miała zamiar wysłać pierwszego człowieka na księżyc. Nie było takiej technologii jak teraz i wszelkie obliczenia musiał robić człowiek i mały kalkulator. Setki stron i obliczeń, wzorów i kurde… Jak sobie teraz myślę, to jest niebywałe osiągnięcie, że w tamtych czasach udało się w miarę bezpiecznie wysłać człowieka na księżyc i sprowadzić go z powrotem. Fajny film o sile kobiet, który warto obejrzeć.
Kategoria: Najbardziej przereklamowany film
Oscar idzie do… 🏆 The Hustle
Kiedy zaczęłam oglądać ten film, to nie wiedziałam, że jest to odświeżona wersja filmu ze Steve’em Martinem i Michaelem Cainem z 1988 roku pt. „Parszywe dranie”. Starsza wersja to był nasz film rodzinny. Oglądałam go kilkadziesiąt razy, a teksty znałam na co dzień i rzucałam nimi na prawo lewo. Każdy z nas ma taki rodzinny film, który był oglądany miliony razy. U mnie jeszcze na kasacie video nagrany z TV. Może dlatego na początku od razu zauważyłam podobieństwo. Jak można nie znaleźć podobieństwa, kiedy nawet teksty obu Pań były takie same. Historia dokładnie taka sama może przeniesiona w nowsze czasy i nieco inne realia. Mam wrażenie, że reżyser za bardzo się nie popisał i liczył na to, że film to będzie hit jak w przypadku poprzednika. Niestety nie. W tym wydaniu nie przypadł do gustu nawet tym osobom, które nie znały starszej wersji. Nie pomogły ani plakaty, ani cała kampania, która miała promować film.
Kategoria: Największy wyciskacz łez
Oscar idzie do… 🏆 The Professor
Może nie ryczałam, ale było mi bardzo przykro przez cały dzień po oglądnięciu tego filmu. W roli głównej mamy Johnnego Deppa, który na początku filmu odkrywa, że jest chory na śmiertelną i nieuleczalną chorobę. Przez cały film próbuje sobie radzić z tym w dziwnym stylu.
Kategoria: Najlepsza animacja dla dzieci
Oscar idzie do… 🏆 Ralf Demolka w Internecie
Przykro mi, że w 2019 zobaczyłam tak mało animacji dla dzieci. Wiecie, moje dziecko ma już 12 lat więc „bajki dla dzidziusiów„ go nie interesują. Oscar powędrował w tej kategorii do Ralfa Demolki. Jest to jedna z moich ulubionych bajek. Tym razem Ralf robi demolkę w internecie. Świetna bajka również do obejrzenia przez dorosłych. Pojawia się kwestia popularnych serwisów takich jak Youtube czy Facebook. Jak wiecie, ja bardzo lubię animacje, które łączą pokolenia, bo na tej samej bajce doskonale bawi się zarówno dziecko, jak i rodzic.
Kategoria: Najlepszy komediowy odmóżdżacz
Oscar idzie do… 🏆 Mr Right
Dwójka ludzi, którzy spotykają się w ciekawych okolicznościach. Czy wspominałam, że jedna osoba jest agentem wynajmowanym do zabijania a druga osoba to słodka dziewczyna, która szuka miłości? Łączy ich burzliwy związek i seria śmiesznych sytuacji. Sam Rockwell jest świetny w tym filmie.
Wyróżnienie: I, że Ci nie odpuszczę
Ciepła komedia romantyczna z bohaterką, która już chyba zawsze będzie mi się kojarzyła z serią filmów: „Straszny Film”. Tym razem to mężczyzna traci pamięć, a kobieta udaje, że jest jego żoną. Po drodze wiele śmiesznych sytuacji. Fajna komedia do obejrzenia.
Kategoria: Najlepsze zdjęcia i klimat
Oscar idzie do… 🏆 Profesor i Szaleniec
Opowieść o Profesorze, który zamierza stworzyć pierwszy słownik języka angielskiego. Zaczyna współpracować z człowiekiem, który znajduje się w szpitalu psychiatrycznym. Fabuła nie jest tutaj ważna. Ważne są emocje i związki pomiędzy bohaterami. Pomiędzy Profesorem a Szaleńcem, pomiędzy Szaleńcem a Żoną Ofiary. Niesamowita gra aktorska. Sam film mógłby być o niczym.
Wyróżnienie: Ucieczka z domu obłąkanych
Znowu mamy dom dla obłąkanych i historię opartą na faktach. Historia Nelly Bly, która postanawia wejść do psychiatryka, o którym krążą plotki, pod przykrywką, jako pacjentka. Chce zobaczyć, co się dzieje w środku w tymże szpitalu. To, co się stało po drodze, zaskoczy Was. Koniecznie musicie zobaczyć.
Kategoria: Najlepszy film, który coś za sobą zostawia
Oscar idzie do… 🏆 Green Book
Film obsypany nagrodami w poprzednim rozdaniu Oscarów. Ja obejrzałam ten film w roku 2019, więc pojawia się w tym zestawieniu zgodnie z nowymi zasadami. Film opowiada historię znanego muzyka jazzowego, który jest czarny. Jego kierowcą zostaje mężczyzna, który nie do końca pała miłością do osób odmiennej rasy. Tytuł filmu nawiązuje do Zielonej książki, czyli przewodnika dla „kolorowych„, który podpowiadał, gdzie mogą się zatrzymać, gdzie są mile widziani a gdzie nie koniecznie. Rola Vigo rozwaliła mnie na łopatki. Bardzo polecam zobaczyć.
Wyróżnienie: Instant Family
Film, o którym często myślę. Pokazana jest historia rodziny, która adoptuje na raz 3 dzieci. Łączy się z tym wiele zabawnych sytuacji, ale również wzruszających i takich, po których zostaje ślad w głowie.
Kategoria: Najgorsza szmira tego roku
Uwaga moja ulubiona kategoria z wieloma wyróżnieniami.
Oscar idzie do… 🏆 Misz-Masz czyli Kogel-Mogel 3
Macie! To jest najgorszy gniot tego roku. Bezkonkurencyjnie! Miałam w planie go nie oglądać, ale byłam ciekawa tego, czy naprawdę jest tak źle, jak mówią ludzie. Czy nie wiedzą, że na świecie istnieją też takie filmy, które mają odmóżdżyć i dać ludziom rozrywkę? Historia oparta na wspomnieniach po dwóch poprzednich częściach, które wzięły szturmem polską publiczność.
Ciągle brodzimy w tym bagienku wspomnień i właściwie nie ma nic ciekawego dodanego do tej historii oprócz idiotycznej sprawy z hodowaniem marychy na strychu i zakładaniem dyskoteki. Dialogi urwane z choinki i całość naprawdę nie trzyma się kupy. Sceny z najaranymi sąsiadami przechodzą już ludzkie pojęcie naprawdę ani to śmieszne, ani żadne. Wszyscy wiemy, że sporo scen z tego filmu zostało wyciętych i nie pojawiły się w końcowym dziele. W każdym razie zrobili z tego syf, którego nie ma sensu oglądać, bo aż żal.
Wyróżnienie: After
To jest film, którego trailer jest o wiele lepszy niż cały film. Niesamowite jak można spieprzyć film. Zdaje sobie sprawę, że nie należę do grupy docelowej producentów no ale według mnie straciłam ponad godzinę swojego życia. Niestety nie pomoże tutaj drętwy jak pień i przystojny główny bohater. Śliczna główna bohaterka, która zagrała niedostępną idiotkę również. Trailer naprowadza nas na historię, która ma przypominać Greya, ale w wersji dla nastolatków. W rzeczywistości tak nie jest i nic się nie klei. Fajnych scen łóżkowych również nie ma. Nie tykajcie.
Wyróżnienie: Pech to nie grzech
Polskie filmy czas start. Gniot, którego nie potrafię ogarnąć i niestety nie opowiem Wam, o czym on jest. Komedia romantyczna po raz kolejny z jakimś kołczowym zacięciem. Najlepszy z tego wszystkiego był Krzysztof Czeczot, reszta do totalnej bani.
Kategoria: Najlepszy serial
Rok 2019 zdecydowanie należał do seriali i może trochę do dokumentów, ale w tej drugiej kwestii dopiero się rozkręcam. Myślę, że w tym roku zobaczyłam bardzo dużo świetnych seriali. Zobaczyłam też serial, w który wsiąkłam tak bardzo, że siedziałam po nocach i do oglądałam dodatkowe treści na Youtube takie jak wywiady z aktorami i inne. To się nazywa być Fanką i tym serialem jest!
Oscar idzie do… 🏆 The Handmaids Tale
Przepadłam na punkcie tego serialu. Ciężki temat, trudny do przełknięcia i ja długo się wzbraniałam przed tym serialem właśnie z tego powodu. Nie chciałam wprowadzać ciężkich tematów w moje życie. Szukałam rozrywki i czegoś, co pozwoli mi odetchnąć i poprawić humor. Jak bardzo się myliłam. Temat poruszany w filmie to jedno, ale gra aktorów i cała opowieść o jest coś niesamowitego. Romans June i Nicka to było coś, co dodawało kolorów całemu serialowi. Coś pięknego może pojawić się w tak beznadziejnych warunkach. W ostatnim sezonie Nick praktycznie nie pojawiał się w ogóle i ja już za nim tęsknię. Nie mogę się doczekać nowego sezonu.
Wyróżnienie: Dark
Kolejny świetny serial, który pochłonął mnie bez reszty. W serialu mamy temat podróży w czasie i postapokaliptycznych klimatów. Wszystko się ze sobą łączy i przeplata. Polecam oglądać serial z wielką uwagą i czujnością. Serial oglądam z moim mężem i nie raz siedzimy i rozkminiamy co może się stać albo kto jest kim w nowych odcinkach. Stracisz czujność w jednym momencie i już po Tobie. Trzeba nadążać za fabułą i prowadzić śledztwo razem z głównym bohaterem.
Narcos
Opowieść o Pablu Escobarze. O człowieku, który był szefem jednego z największych karteli narkotykowych na świecie. Pociągnął za sobą ludzi, którzy wspierali go i kochali i muszę powiedzieć, że narracja filmu jest poprowadzona w ten sposób, że ja również należałam do tych osób. Lubiłam tego faceta, podziwiałam jego oddanie rodzinie, aż to dziwne było, bo wcale nie widziałam i nie zwracałam uwagi na to, ile osób uśmiercił po drodze.
Czarnobyl
Serial, który mnie bardzo zafascynował. Ogólnie temat Czarnobyla zawsze mnie interesował i za sobą mam już oglądnięte kilkanaście filmów dokumentalnych i przeczytane kilka artykułów. Według mnie była to jedynie garstka informacji. Miniserial Czarnobyl poruszył od nowa moją ciekawość tym tematem. Pokazał w bardzo drastyczny i realistyczny sposób to, jak wyglądał dzień samej katastrofy i dalsze lata radzenia sobie ze skutkami katastrofy. Scenariusz serialu jest w dużej mierze oparty na książce Swietłany Aleksiejewicz – „Czarnobylska Modlitwa”, którą przeczytałam zachęcona recenzjami i informacjami na temat filmu. Mogę to potwierdzić, kilka historii było inspirowanych tą właśnie książką, którą też polecam przeczytać.
Kategoria: Najlepszy dokument
Oscar idzie do… 🏆 Lady Gaga Cekin po cekinie
Po tym dokumencie i po jeszcze jednym o Lady Gadze zmieniłam całkowicie swoje postrzeganie jej jako artystki i jako człowieka. Dlatego lubię oglądać dokumenty i czytać biografie. Z Pudelka nie dowiesz się więcej na temat gwiazdy, która Cię interesuje. Jak jest na prawdę, tego nie wie nikt, ale po filmie dokumentalnym pojawia się bardzo dużo odpowiedzi na pytania.
Wyróżnienie: The Mars Generation
Jeśli nie jesteście na czasie, jeśli chodzi o kosmiczne podboje, to polecam obejrzeć. Człowiek szykuje się do wyprawy na Marsa. Nie to nie jest pomysł na film SCI-FI. To prawda. Aktualnie w Instytucie NASA są szkoleni młodzi ludzie, nastolatkowie, którzy marzą o tym, aby polecieć na Marsa i do tego właśnie są przygotowywani. Aby w przyszłości byli wyszkoleni do tego, aby polecieć i postawić nogę na nowej planecie.
Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w Kropli Krwi
O tym dokumencie opowiadałam w filmie pt. Akcja Inspiracja. Dokument opowiada historię kobiety, tytułowej „Wynalazczyni„, która próbuje zrewolucjonizować branżę badań medycznych. Zakłada firmę, startup, zatrudnia masę ludzi, pozyskuje inwestorów. Po czasie okazuje się, że jej pomysł został wyssany z palca, pieniądze zniknęły, a ludzie dalej bronili Prezeski i firmy.
Kategoria: Filmy plus size
Oscar idzie do… 🏆 Kluseczka
Jeden z lepszych filmów o dziewczynach plus size, jakie do tej pory widziałam. Główna bohaterka – Kluseczka jest córką swojej matki, która jest lokalną celebrytką oraz Miss Regionu, a także niezłą szprychą (Jennifer Aniston). Jak już zdążyliście się zorientować, Kluseczka wcale nie jest podobna do swojej matki i postanawia zapisać się do jednego z konkursów piękności. Ma w planie udowodnić, że prawdziwe piękno nie zna rozmiaru. Po drodze wydarzą się zabawne sytuacje i te nie do końca miłe dla głównej bohaterki. Uważam, że film warto zobaczyć. Bardziej jest dedykowany do młodych dziewczyn, które bardzo często mają milion kompleksów, a taki film ku pokrzepieniu serc na pewno im się przyda. Zresztą każdej babce, która uważa, że nie mogłaby tak jak Kluseczka wystąpić w konkursie piękności.
Kategoria: Najgorszy serial
Oscar idzie do… 🏆 The Rain
Serial zapowiadał się bardzo dobrze. Po pierwszym sezonie mimo niedociągnięć miałam o nim bardzo dobre zdanie. Niestety pojawiło się zbyt wiele niejasności i brak logiki w działaniu niektórych bohaterów. W drugim sezonie deszczu już nie ma. Dziwnym sposobem deszcz padał tylko w nocy, zauważyliście? Kiedy w filmie lub w serialu brakuje logiki, a scenarzysta popłynął, to znak, że trzeba przerwać seans.
Wyróżnienie: Riverdale
Kolejny gniotek, którego sobie zafundowałam. Nie będę się tutaj rozpisywała. Osobny wpis o tym kluchu pojawił się na blogu TUTAJ.
Podsumowanie
Kończymy galę rozdania moich Oscarów. Zdaję sobie sprawę, że w tym roku mamy lekki poplątanie z pomieszaniem. Pojawiło się sporo produkcji Netflixa i niestety nie pojawił się żaden z filmów, które są nominowane w tym roku do Oscarów (tych prawdziwych). Zrobiłam to z pełną premedytacją. Nie podobają mi się filmy nominowane. Nie i koniec.
Dajcie znać, jakie filmy oglądałyście w tym roku i co możecie polecić mi do zobaczenia. Szykujecie się do oglądania Gali Oscarowej? Kto jest Waszym faworytem?