Co zobaczyć we Lwowie w 48 godzin?
Wpis będzie opierał się tylko i wyłącznie na moich doświadczeniach i na mojej opinii. Nigdy nie mogłam zrozumieć osób, które wymądrzały się o jakimś miejscu, nie będąc tam fizycznie i korzystając tylko z informacji zawartych w internecie. W tym wpisie będę opowiadała o miejscach, które odwiedziłam i które możecie zobaczyć, w ciągu 48 godzin będąc we Lwowie.

Oczywiście mogliśmy zobaczyć o wiele więcej, ale nic na siłę. Miałam w głowie to, że jeszcze pojawimy się we Lwowie nie raz. Bez pośpiechu, nie wszystko na raz.

O Lwowie pojawiły się jeszcze inne wpisy, które możecie zobaczyć i poczytać poniżej.

Ceny we Lwowie. 
Gdzie warto zjeść we Lwowie?

 

Jeśli chcecie zobaczyć nieco więcej, to zapraszam do obejrzenia naszych vlogów ze Lwowa. Tam też pojawią się miejsca, o których jest tutaj mowa.

 

 

Kolejność wymieniania jest przypadkowa.

 

Dom Legend

Miejsce, do którego wpadliśmy przypadkowo. Dawniej mieściła się tutaj restauracja lub bardziej coś na wzór kawiarni. Miejsce dalej istnieje. Żeby się do niego dostać, trzeba potrzeć guzik stojącego przed wejściem kominiarza (kobiety) lub wrzucić jakiegoś pieniądza do jego kapelusza (mężczyźni). Kamienica wyróżnia się spośród pozostałych dodatkowymi ozdobami nawiązującymi do smoków. W środku znajdziecie drewniane schody spiralnie skręcone i dużo pokoi. Na każdym piętrze i półpiętrze są jakieś pomieszczenia. Teraz stoją puste i czekają na remont lub odświeżenie. Na samej górze jest mały barek, w którym można zamówić piwo, a na dachu znajduje się słynny trabant z warszawską rejestracją ze śmigłem oraz wiosłami po bokach. Na dachu restauracji, na który można wyjść, znajdują się również stoliki z parasolami, gdzie można odsapnąć po męczącym wspinaniu się po schodach. Z dachu możemy podziwiać również pozostałe dachy Lwowa i piękny widok na oświetlone miasto wieczorem.

Całe miejsce w tym momencie sprawia wrażenie muzeum i jest czynne w połowie. We vlogu wspominałam o tym, że cały klimat i te niekończące się schody przypominają mi norę rodziny Weasleyów z Harry’ego Pottera. Schodząc po tych schodach, zastanawiałam się, jak funkcjonowała knajpa? Czy kelnerzy ganiali cały czas po tych schodach, czy była samoobsługa? Ja nie niosąc niczego, miałam problem, żeby bezpiecznie zejść a co dopiero niosąc coś. Niesamowicie dziwny klimat oddający to, co zobaczycie we Lwowie. Polecam Wam zajrzeć.

 

co zobaczyc we lwowie w 48 godzin

 

Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Orląt Lwowskich

Miejsce, w którym każdy Polak powinien się pojawić. Strefa pochówku tysięcy Polaków, tych, którzy mieszkali na tamtych terenach, jak również tych, którzy zginęli. Miejsce zadumy, ciszy i niesamowitej atmosfery, która skłania do refleksji. Cmentarz ma status muzeum. Wstęp do niego jest płatny 40 hrywien od osoby. Na miejscu jest możliwość wynajęcia przewodnika, do czego bardzo zachęcam. Na cmentarzu mieści się aleja zasłużonych Polaków, wśród których została pochowana m.in. Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska i wielu Polaków, którzy zapisali się w historii Polski. Niestety nie udało nam się trafić do tej alei. Czas naszej wycieczki był zbyt ograniczony.

W dalszej części Cmentarza Łyczakowskiego znajduje się Cmentarz Orląt Lwowskich. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli polskości we Lwowie. Na cmentarzu Orląt zobaczymy tysiące białych nagrobków i krzyży. W większości pochowani nie osiągali wieku 16-18 lat.

 

co zobaczyc we lwowie w 48 godzin

 

Sobór św. Jura

Jest to najważniejsza archikatedra znajdująca się we Lwowie. To taki odpowiednik naszej katedry tylko wśród cerkwi. Do świątyni można wejść z dziedzińca, przechodząc przez dość rozpoznawalną bramę.

 

co zobaczyc we lwowie w 48 godzin

 

Wysoki Zamek a na nim Kopiec Unii Lubelskiej

We wszystkich Lwowskich przewodnikach widnieje informacja o wycieczce na Wysoki Zamek. Nie znając historii Lwowa, to normalne, że każdy myśli o zobaczeniu pięknego pałacu z wysokimi wieżami lub na wysokiej górze. Kiedyś może tak było. Teraz niestety na wzniesieniu nie znajdziecie nic oprócz ruin tegoż zamku. Na miejscu zamku znajduje się natomiast kopiec Unii Lubelskiej, o którym Ukraińcy niechętnie wspominają. Byliśmy na wycieczce przeznaczonej dla Ukraińców i w języku ukraińskim więc kilka smaczków (pomimo nie zrozumienia do końca, o co chodzi) przynieśliśmy ze sobą. Wspinanie na kopiec odbywa się po żelaznych schodach, dalej po nierównych kamienistych schodach a dalej już jest lekko pod górkę, kręcimy się dookoła samego kopca. Całkiem miły spacerek z mocniejszymi podmuchami wiatru. Na szczycie kopca znajduje się flaga Ukrainy oraz piękny widok na miasto i okolice.

Na miejsce możecie dostać się pieszo, wychodząc pod górę, lub autobusem, samochodem. Pod kopcem znajduje się spory parking.

 

co zobaczyc we lwowie w 48 godzin

 

Opera Lwowska

Znak rozpoznawczy Lwowa widoczny na wszystkich pocztówkach, magnesikach i zdjęciach. Przepiękny budynek znajdujący się w centrum miasta przy Prospekcie Swobody. Bez wątpienia jest jednym z punktów orientacyjnych i miejsc skąd rozpoczynają się wszystkie miejskie wycieczki. Słyszałam, że jest możliwość zwiedzenia opery, sama jednak nie skorzystałam z tej możliwości. Polecam jednak skorzystać z możliwości uczestniczenia w spektaklu. Bilety w bardzo dobrych cenach możecie kupić przez internet (TUTAJ) lub w kasie biletowej zaraz po wejściu do środka. Przed wyjazdem polecam przejrzeć repertuar opery TUTAJ.

Oglądaliśmy spektakl pt. „Bohema”. Był wystawiany po włosku z ukraińskimi napisami. Wcześniej przeczytaliśmy libretto, co nam bardzo pomogło i znaliśmy cały zarys historii i dzięki temu odbiór był jak najbardziej pozytywny. Siedzieliśmy w pierwszym rzędzie więc dodatkowo przeżycie niesamowite. Niestety napisy wyświetlane były u góry, więc gdyby nas obchodziły ukraińskie napisy, to na pewno nie byłoby to do końca komfortowe miejsce. Ale dla nas AKURAT BYŁO! Przepiękna muzyka i sam odbiór widowiska na żywo to było coś niezwykłego, co będę wspominała zawsze. To w ogóle był mój pierwszy raz w operze a do tego Lwowskiej. Dla takich chwil warto podróżować.

 

co zobaczyc we lwowie w 48 godzin

 

Restauracje jak Muzea

W połowie naszych rozważań nie mogę nie wspomnieć o tym, że większość restauracji lwowskich wygląda jak muzea. Zachowany wystrój lub bardzo inspirowany tym z dwudziestolecia międzywojennego mocno się daje odczuwać w tym mieście. Byliśmy w zaledwie kilku takich miejscach, ale rzeczywiście tak jest. Każdą wizytę w restauracji we Lwowie, traktowaliśmy z największym namaszczeniem.

 

Pchli Targ „Wernisaż”

Miejsce podobne do placyków z kramami odpustowymi. Na jednych stoiskach możecie kupić śmieszne pierdołki takie jakie: ukraińskie prawo jazdy Andrzeja Dudy, papier toaletowy z Putinem, magnesiki ze Lwowa i inne pamiątki, które możecie kupić o wiele taniej niż w specjalnych sklepach z suwenirami. Znajdziecie również miejsce, gdzie możecie kupić rękodzieło i to takie prawdziwe, bo bardzo często Pani sprzedająca swoje wyroby wytwarza je na Waszych oczach i tak na przykład możecie kupić: plecione koszyki, haftowane sukienki i koszule typowo w stylu ukraińskim, obrazy ręcznie malowane. Te zwróciły naszą uwagę. Przepiękne obrazy przedstawiające miasto w różnych stylach, w różnych kolorach. Ja byłam zachwycona. Obraz wielkości A2 można kupić już za 200-300 zł co nie jest wcale wysoką ceną jak za obraz malowany ręcznie.

Dodatkowo pojawiają się jeszcze stoiska ze starociami. Przy czym możecie tam znaleźć naprawdę niezwykłe perełki takie jak: stare aparaty, odznaki wojskowe, legitymacje związkowe itp. Kawał historii dostępny na takim stoisku. Warto tam zajrzeć, jeśli chcecie kupić jakieś pamiątki. Tam będziecie mieli największy wybór.

 

co zobaczyc we lwowie w 48 godzin

 

Pomnik Szewczenki

To miejsce, które od razu rzuci Wam się w oczy. Umiejscowiony jest na ten samej ulicy co Opera Lwowska. Mamy tutaj pomnik pisarza i artysty Tarasa Szewczenki. Obok pomnika mamy dołożoną 12-metrową falę zwaną falą odrodzenia narodowego, na której to fali znajdują się płaskorzeźby. Zdecydowanie jest jeden ze znaków rozpoznawczych Lwowa.

 

I to już wszystkie miejsca, które zobaczyliśmy we Lwowie w 48 godzin. Polecam Wam zobaczyć te miejsca. Ja mam je już zaliczone i patrząc na to, jak wiele do zaoferowania ma Lwów, wykreślam je z mojej listy. Już nie mogę się doczekać kolejnego wypadu do Lwowa. Wspominałam już, chyba że następnym razem planujemy wybrać się do Lwowa w cieplejszych miesiącach i zamierzam zabrać tam moją mamę. Kilka z tych miejsc na pewno się powtórzy, ale na pewno będę chciała zobaczyć o wiele więcej, bo moja lista z miejscami do zobaczenia we Lwowie jest naprawdę długa. Wspomnę jeszcze, że nie jestem przewodnikiem ani podróżnikiem (wanna be), przekazuje Wam moje odczucia oraz doświadczenia po wizytach w danych miejscach.