Tematyczne obozy młodzieżowe – pomysł na wakacje i nie tylko.
Nadchodzi taki moment w życiu Waszego dziecka, w którym to wspólne wakacje z rodzicami nie wydają się już taką atrakcją jak wcześniej. Pomysłów na spędzenie wakacji jest mnóstwo. Począwszy od nic nierobienia, a kończąc na niekontrolowanych wypadach survivalowych pod namiotem z dojazdem autostopem. Ten drugi pomysł jakoś tak średnio mi się podoba jako matce. Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić nasz pomysł na zorganizowanie wakacji dla nastolatka, ale tak, żeby i sam nastolatek i rodzice byli zadowoleni i spokojni o swoje dziecko na wakacjach. Opowiem Wam o moich przemyśleniach i przygotowaniach do wyjazdu na tematyczny obóz młodzieżowy.

 

Czy Wasze dziecko nadaje się na obóz młodzieżowy?

Na moim blogu poruszałam już temat samodzielnego wyjazdu dziecka na kolonie czy obóz. Możecie poczytać na ten temat tutaj. Uważam, że dziecko, które już tytułujecie młodzieżą, jak najbardziej na taki wyjazd się nadaje. Antoni, mój syn ma 14 lat i już nie raz uczestniczył w tego typu wyjazdach. Zapisywany był do swojej grupy wiekowej i świetnie się odnajdywał wśród rówieśników na koloniach.

Warto porozmawiać z młodym człowiekiem o tym co go może czekać na miejscu. Krótka pogadanka o odpowiedzialności i zachowaniu na pewno się przyda a reszta już w rękach naszego drogiego nastolatka. Przed podjęciem decyzji warto również przeanalizować kondycję fizyczną oraz zdrowie nastolatka. Porozmawiać z nim i zapoznać się z jego opinią na temat takiego obozu. Niektóre z obozów będą wymagały sprawności fizycznej na wyższym poziomie niż pozostałe. Np. obozy sportowe czy survivalowe.

 

 

Potrzeby i zainteresowania młodzieży

Rozpoczynając rozmyślania o obozach i koloniach dla młodzieży, przypomniałam sobie czasy kiedy to ja udawałam się na takie wyjazdy, co aktualnie nijak ma się z rzeczywistością. Dzieciaki mają dzisiaj zupełnie inne zainteresowania i potrzeby.

Żeby zorientować się w tym, jaki mam wybór, rozpoczęłam przeglądanie oferty obozów i kolonii dla młodzieży u największego organizatora tego typu wyjazdów a mowa o biurze Almatur.

Moim oczom ukazały się obozy tematyczne standardowe takie jak: obozy jeździeckie, pływackie, taneczne czy językowe, ale również idące z duchem czasów takie jak: fotograficzne, filmowe, survivalowe.

Moje zainteresowanie przyciągnęły ciekawe tematyczne obozy takie jak: obóz dronowy, kolonia motorcross czy obóz detektywistyczny, czy z tematyką koreański pop. Widać, że organizatorzy dbają o różnorodność oferty i jej dostosowanie do wieku uczestników i ich zainteresowań. Wszystko jest na czasie, bo przecież najważniejsze, żeby to nasi milusińscy byli zadowoleni.

 

 

Chęć samodzielnego wyjazdu

Zachęcenie naszej latorośli do wyjazdu powinno być połączone ze wspólnym wyborem tematu wyjazdu. Może zdarzyć się tak, że nie będzie ono chętne na pierwszy samodzielny wyjazd. Niechęć ta najprawdopodobniej może być spowodowana nieśmiałością młodych ludzi w tym wieku. Związane jest to najczęściej z obniżoną pewnością siebie w okresie dojrzewania. Nie przejmujcie się, to minie.

Fajną opcją może się okazać zaproponowanie synowi lub córce zorganizowanie takiego wyjazdu w grupie kilkuosobowej. W grupie raźniej. Przy zorganizowaniu takiego wyjazdu dla czterech osób Almatur ma w ofercie dodatkowy pakiet CAŁĄ EKIPĄ NA WAKACJE, do którego dorzuca gratis koszulki Young Reporter o wartości 50 zł lub limitowaną koszulkę Almaturu. Idealne do zabrania ze sobą na wyjazd. Wyjazd z paczką znajomych będzie świetną okazją do przełamania niepokoju związanego z nieznanym.

Przyznam szczerze, że mój syn swoje pierwsze kroki w samodzielnych wyjazdach, czynił na „Zielonych szkołach” wraz z kolegami z klasy, więc samodzielne kolonie nie były już dla niego większym problemem. Wyjazdy większą paczką mogą być fajnym wsparciem na pierwszy raz. Ofertę wyjazdową na Zielone Szkoły również możecie u nich znaleźć.

 

 

Integracja

Ciągłe siedzenie przed komputerem nie sprzyja integracji międzyludzkiej i wymianie doświadczeń. Dołączają do tego również ostatnie lata pandemii. Integracja z innymi młodymi ludźmi, rozmowa, zdrowa rywalizacja i nawiązywanie nowych przyjaźni jest niezwykle ważna dla naszych dzieci i młodzieży, które za niedługo będą wchodziły również w interakcje międzyludzkie w przyszłym dorosłym świecie. Wakacje bez rodziców idealnie do tego przygotowują.

 

 

Przygody i rozwój

Gotowi na przygodę? Wyjazd bez rodziców to dopiero jest przygoda. Zapamiętuje ją każdy i to na całe życie. Ważne jest, aby wspierać nasze dzieci w ich rozwoju i podejmować decyzje, które będą dla nich dobre. Obóz wakacyjny może przeistoczyć się w wydarzenie, które zmieni postrzeganie Waszego dziecka na wiele spraw. Na wyjeździe mogą zawiązać się przyjaźnie na całe życie, być może pierwsze wakacyjne miłości. Dzieciaki mogą złapać tzw. bakcyla do konkretnego zainteresowania, ale również tematyczny obóz potrafi zweryfikować rzeczywiste zainteresowania i określić jego dalszą przyszłość i rozwój.

Może okazać się, że np. zainteresowanie detektywistyczne to jednak nie było to, więc warto na następny wyjazd wybrać zupełnie odmienną tematykę. Taka weryfikacja zainteresowań też jest bardzo potrzebna.

Dobrze zorganizowany obóz jest nie tylko formą wypoczynku, ale także małą szkołą życia, w której trakcie można nauczyć się samodyscypliny i zaradności. Często podczas takich obozów, młodzież ma okazję kształtować swój charakter w sytuacjach ekstremalnych.

 

 

Szczypta szaleństwa

Szczypta szaleństwa przyda się na każdym wyjeździe. Jestem za tym, żeby dać poszaleć młodym ludziom. Szaleństwo kontrolowane jest to coś, co właśnie dzieje się na koloniach. Któż z nas będących na koloniach nie „maział” pastą do zębów klamek i nie straszył po nocach wychowawców. O kolonijnych psikusach krążą legendy i wiele w nich jest prawdy.

 

Pakowanie na wyjazd

Przed wyjazdem warto wziąć pod uwagę charakter obozu młodzieżowego. Jeżeli mamy do czynienia z obozem tanecznym warto zabrać ze sobą buty do tańca i wygodne ubrania. Jeśli będzie to obóz surwiwalowy, to ja nie pakowałabym najnowszych i najdroższych ubrań, bo wiadomo, że mogą w ferworze zabawy ulec mocniejszemu zniszczeniu. Nie chcemy, żeby dzieciaki musiały się ograniczać, bo przy zabawie mogą poplamić ubranie. Na blogu poruszałam już temat pakowania i nawet stworzyłam tabelkę, która ułatwia zapakowanie najpotrzebniejszych rzeczy. Zobaczcie tutaj.

 

 

Bezpieczeństwo

Nie możemy zapomnieć o bezpieczeństwie na obozie młodzieżowym. Niejednokrotnie może się zdarzyć, że to szaleństwo może wyrwać się z młodej piersi. Warto zwrócić uwagę na specjalizację kadry nauczycielskiej oraz opiekunów. Zespół z Almatur posiada uprawnienia weryfikowane przez kuratora oświaty. Mamy do czynienia z doświadczonymi pedagogami, którzy potrafią radzić sobie w każdej sytuacji również tej podbramkowej, a najważniejsze, że potrafią dotrzeć do młodych ludzi i znaleźć z nimi wspólny język. Dobrze przygotowani wychowawcy są w stanie stworzyć niezapomnianą atmosferę, w której każdy uczestnik poczuje się wyjątkowo, nie jak dziecko, ale już przyszły dorosły.

Do dodatkowego bezpieczeństwa zaliczam również posiadanie floty nowoczesnych autokarów wraz z koncesjonowanymi kierowcami, to kolejny z atutów Almaturu. Kolejną sprawą, na jaką zawsze zwracam uwagę, jest miejsce zakwaterowania. Sprawdzam w internecie i na zdjęciach jakie dzieci będą miały warunki oraz czy spełnione są wszelkie wymogi bezpieczeństwa takie jak nadzór straży pożarnej, czy stacji epidemiologiczno-sanitarnej. Wszystkie obiekty oferowane przez wyżej wymienione biuro podróży mają zagwarantowane wspomniane przeze mnie, kontrole więc możecie być spokojni o Wasze pociechy.

Jako rodzic zwracam uwagę na kwestie bezpieczeństwa, które są najważniejsze, ale jednocześnie są to podstawy, dzięki którym wiem, że moje dziecko jest bezpieczne i ma najlepszą, możliwą opiekę.

 

 

Sprawy techniczne

Nie znalazłam bardziej rozwiniętego biura z ciekawszymi propozycjami dla młodzieży niż Almatur. Przybliżę Wam kilka spraw technicznych, które przeważają za tym, aby zainteresować się ich ofertą.

  • Do 15 lutego 2022 możecie skorzystać ze zniżki First Moment opiewającą na minimum 300 zł.
  • Możecie wykorzystać swój Bon Turystyczny.
  • Macie do dyspozycji pakiet gwarancyjny, dzięki czemu nie musicie obawiać się nagłej zmiany ceny wykupionych wakacji. Pakiet Gwarancyjny – polega na zachowaniu gwarancji niezmienności ceny już wykupionej oferty (np. w przypadku gwałtownej zmiany kursów walut, inflacji itp.).
  • Istnieje zniżka z legitymacją ISIC (międzynarodowa legitymacja studencka).
  • Firma Almatur istnieje na rynku już 65 lat i przemawia za nimi spore doświadczenie oraz to, że są liderem na rynku.
  • Posiadają 16 biur stacjonarnych w całej Polsce, do których możecie się udać i porozmawiać o ofertach wyjazdowych.
  • Posiadają infolinię 24/7 w okresie wakacyjnym. Można zasięgnąć informacji związanych z logistyką transportową.

 

 

Kilka najciekawszych obozów młodzieżowych 2022, nad którymi się zastanawiam.

Obóz detektywistyczny w Kazimierzu Dolnym

9 przygód w 9 dni w Lesko

Obóz survivalowo-kajakowy w Czaplinku

Obóz Street Dance w Kołobrzegu

Warto zerknąć również na propozycje obozów młodzieżowych za granicą.

 

 

Podsumowanie

Co powiecie na nasz pomysł tematycznego obozu dla młodzieży? Ciekawa jestem jaki obóz wybralibyście dla siebie jako dzieci, a jaki obóz dla swojego dziecka? Ja dla siebie wybrałabym pewnie obóz siatkarski lub teraz filmowy. Bawiłabym się wybornie. Jeżeli Wasze dzieciaki jeszcze ani razu nie były na takich wakacjach, to razem z synem możemy polecić Wam taką formę odpoczynku. Trochę za sobą zatęsknicie, a ile będzie opowiadania po powrocie z wakacji! Chętnie poznam Wasze opinie na ten temat.

Antoni był na obozach żeglarskich, które naprawdę przypadły mu do gustu i nauczyły dodatkowo radzenia sobie z żywiołem wody. Może kiedyś pokusi się o patent sternika i wtedy będzie miał do tego solidne podstawy. Przyjemne z pożytecznym jednocześnie.

 

Partnerem postu jest biuro Almatur.