Co to jest AirBnb i jak działa?
Kocham nowe rozwiązania, szczególnie jeśli chodzi o podróże. Od razu zakochałam się w Polskim Busie, Blabla Car czy Uberze. Wszystkie te firmy powstały w odpowiedzi na problemy, z jakimi borykali się ludzie, którzy podróżują, ale nie tylko. Nadszedł czas na rozwiązanie, które ma ułatwić i uprzyjemnić wyszukiwanie noclegów. Mówię tutaj oczywiście o serwisie, który znalazł się w tytule mojego postu, a mianowicie o AirBnb. Nie każdy wie, o co chodzi i jak działa ten serwis, który nie jest jakąś super nowością, bo działa od pięknych kilku lat. Żałuję, że nie poznałam go wcześniej, ale może Wy będziecie mieli taką okazję po przeczytaniu mojego postu. Jeśli nie macie ochoty go czytać i od razu chcecie samo zobaczyć, o co chodzi, to zapraszam TUTAJ.

Zacznijmy od tego…

 

Co to jest AirBnb?

Jest to serwis zrzeszający ludzi, którzy chcą wynająć mieszkanie, dom, pokój lub tylko łóżko na krótki okres czasu. Czym się różni od innych serwisów ze zlepkiem wszystkich ofert? A tym, że ludzie wynajmujący swoje nieruchomości są zazwyczaj osobami prywatnymi, dorabiającymi w ten sposób. Czyli wynajmujesz mieszkanie prosto od właściciela. Ktoś akurat ma wolne mieszkanie w fajnej lokalizacji i wystawia ofertę w serwisie, dodając regulamin, zdjęcia, opis lokalizacji oraz cenę. Poprzez serwis w kilka sekund można skontaktować się z właścicielem i zarezerwować miejscówkę, która Was interesuje. Od jakiegoś czasu również Polskie lokalizacje są dodawane i można znaleźć fajny apartament za niewielkie pieniądze. Ale o tym później.

 

co to jest i jak dziala airbnb-3

 

Przejdźmy do kolejnego punktu, czyli…

 

Jak działa AirBnb?

Opowiem Wam, jak to wygląda z perspektywy wynajmującego mieszkanie.

 

Pierwszym krokiem jest wyszukiwarka ofert, która jest idealna! Wpisujesz miasto, do którego masz ochotę się wybrać i wszelkie filtry, którymi jesteś zainteresowany. Ja najczęściej zaznaczam, że jestem zainteresowana całym miejscem, w przedziale cenowym X, z Wi-Fi. Więcej mi do szczęścia nie trzeba. Później mogę zobaczyć w podglądzie, w których lokalizacjach miejscówki się znajdują. Czy bliżej morza, czy bardziej w centrum a może zupełnie na obrzeżach. Wszystko do wyboru.

 

Drugim krokiem jest przeglądanie ofert i ja jako wzrokowiec patrzę głównie na zdjęcia i klikam w te oferty, które najbardziej przyciągnęły mój wzrok. Po otwarciu konkretnej propozycji przeglądam wszystkie zdjęcia, opis miejsca, regulamin (warto przeczytać ze względu, że niektórzy właściciele życzą sobie wpłaty depozytu), sprawdzam mapkę, w którym miejscu znajduje się wybrane mieszkanie. Zwracam uwagę na cenę i przechodzę do kalendarza. W tym wypadku rozwiązanie z kalendarzem sprawdza się świetnie. Nie musisz dzwonić, wysyłać wiadomości z pytaniem, czy w danym terminie mieszkanie będzie zajęte, ponieważ wszystko działa automatycznie i spoglądając w kalendarz mamy w nim zaznaczone dni, kiedy jest obłożenie na dane miejsce.

 

Trzecim krokiem jest kontakt z właścicielem, jeśli macie jakieś pytania oraz prośba o rezerwacje terminu.

 

Kolejnym krokiem jest płatność. Musi być zrobiona z góry i musi to być całość. Pieniądze zostaną pobrane z konta dopiero, wtedy gdy pojawisz się na miejscu i potwierdzisz, że wszystko jest w porządku.

 

Po przyjeździe serwis również poprosi Cię o wystawienie opinii o pobycie. Dzięki systemowi oceniania właściciele dbają o to, aby Twój pobyt był niezapomnianym przeżyciem i bardzo się starają.

 

 

co to jest i jak dziala airbnb-4

 

Pierwszy raz skorzystałam z tego serwisu podczas naszego wyjazdu na weekend majowy, który był organizowany na spontanie i udało nam się go zorganizować dzięki serwisowi AirBnb. Podczas wyszukiwania miejsca masz możliwość zaznaczenia, ile osób z Tobą podróżuje. Obiecałam Wam opowiedzieć o cenie. Może się mylę, ale mam wrażenie, że ceny w serwisie są bardzo przystępne. Jasne, dużo też zależy od tego, jaki standard miejsca sobie zażyczycie, ale za taki zwykły z czystą pościelą i ręcznikami jest naprawdę w dobrej cenie. Jeśli podróżujecie z paczką znajomych, to cena oczywiście rozbija się na wszystkich, więc jest jeszcze bardziej atrakcyjna. Jestem bardzo zadowolona z naszego pobytu U Cedora. Za niedługo wybieram się również do Poznania i wyszukując miejsca do spania, natrafiałam na same słabe miejsca daleko od centrum. Pisząc słabe, mam na myśli to, że cena nie jest adekwatna do tego, co zobaczyłam na zdjęciach. Przeglądając zdjęcia mieszkania, mam nadzieję zobaczenia tego, co zastanę na miejscu, a nie to jak wygląda, jak ktoś tam mieszka. Więcej o tym w dalszej części wpisu. Mam zamiar jeszcze nie raz skorzystać z tego serwisu i swoimi spostrzeżeniami na pewno się z Wami podzielę jak nie tutaj to na moim FB.

 

co to jest i jak dziala airbnb-1

 

Jest kilka spraw, o których musicie wiedzieć, rezerwując pobyt poprzez serwis AirBnb.

 

Musicie zwrócić uwagę na:

 

  • Nie możecie się dogadać z właścicielem w sposób inny niż poza Airbnb. Serwis bierze odpowiedzialność i opłatę za zorganizowanie całości. W wiadomościach nie można podać maila, numeru telefonu, jak również linku do swojego profilu na Fb. Wpisanie maila pionowo w wiadomości również nic nie da. Mam wrażenie, że nad wszystkich czuwają ludzie, a nie boty, bo serio nie da się tego obejść. Chyba że właściciel w jakiś sposób będzie w stanie Was znaleźć poprzez Facebooka oraz zdjęcie profilowe.
  • Zwracajcie uwagę na zdjęcia oraz opis. Czasami właścicieli ponosi fantazja i to, co znajduje się w opisie, nie widać na zdjęciach np. zamiast 4 łóżek są 3. Zdjęcia nie muszą być jakoś super piękne, ale warto by było, aby było widać pomieszczenie z każdej strony. Posprzątane pomieszczenie. Lubię zwracać uwagę na to, jaki jest widok z okna. Zwróćcie uwagę na zdjęcia robione za pomocą obiektywu rybie oko, z całą pewnością wielkość mieszkania będzie przekłamana.
  • Jeśli na zdjęciach są widoczne takie atrakcje jak: basen, sauna, siłownia, miejsce na grilla. Upewnijcie się, że korzystanie z nich nie jest dodatkowo płatne.
  • Zwróćcie uwagę na mapkę i lokalizacje mieszkania.
  • Przeczytajcie regulamin i sprawdźcie, czy właściciel życzy sobie depozyt. Jest to kaucja, którą dodatkowo zostawiasz u gospodarza na wypadek większych zniszczeń spowodowanych z Twojej winy lub zniknięcia wyposażenia. Depozyt zwracany jest w całości, jeśli wszystko było w porządku podczas pobytu.
  • Wpłacajcie pieniądze po zarezerwowaniu terminu. Różni ludzie chodzą po świecie, dlatego, aby nie zostać na lodzie, wpłać kwotę za wynajem dopiero, wtedy gdy termin zostanie dla Ciebie zarezerwowany przez właściciela.
  • Sprawdź, jaki właściciel ma status, jeśli chodzi o anulowanie rezerwacji. Może być elastyczne, rygorystyczne itp. Jeśli traficie na rygorystyczne, to może być tak, że nie wróci do Was cała kwota, przy anulowaniu rezerwacji.

co to jest i jak dziala airbnb-2

 

Pewnie się zastanawiacie czy są jakieś minusy w zamawianiu poprzez ten serwis. Jakieś są, ale plusy zdecydowanie przeważają.

 

Plusy i minusy zamawiania poprzez serwis AirBnb

 

Plusy:

+ możliwość zamieszkania w ciekawych lokalizacjach (blisko plaży, w samym centrum);
+ cena niższa niż w hotelach;
+ możliwość wynajęcia całego apartamentu dla siebie lub dla większej ilości osób;
+ możliwość zamieszkania w pięknych apartamentach, w domku na drzewie, w latarni morskiej, w domu na wodzie, w zamki;
+ automatyczna rezerwacja ratuje sytuacje w ostatniej chwili;
+ ciekawe mieszkania, cudownie urządzone;
+ prywatność, widzisz właściciela często tylko dwa razy kiedy wynajmujesz miejsce i oddajesz je;
+ dostępność kalendarza z aktualnymi rezerwacjami;
+ program afiliacyjny (o tym na końcu wpisu);

 

Minusy:

– płatność całości kwoty z góry;
– brak możliwości dokupienia posiłku w czasie pobytu;
– rezerwowanie miejsca dużo wcześniej;
– brak możliwości skontaktowania się z gospodarzem inaczej niż przez serwis, chyba że macie swoje sposoby;
– przy anulowaniu rezerwacji czasami nie jest zwracana cała kwota, którą wpłaciliście, warto na to zwrócić uwagę;

 

co to jest i jak dziala airbnb-5

 

Jak widać, plusy przeważają nad minusami. Dla mnie największym plusem jest lokalizacja niektórych obiektów, cena i możliwość wynajęcia całego miejsca tylko dla siebie. Swoboda działania i prywatność są u mnie w cenie. Wynajęcie całego domku lub mieszkania to zdecydowanie coś dla mnie. Dopiero zaczynam swoją przygodę z serwisem AirBnb, ale już wiem, że się polubimy na dłużej.

 

Jest jeszcze coś fajnego o czym chciałabym Wam wspomnieć…

 

Program Afiliacyjny i Kupon o wartości 20$ do zgarnięcia!

 

Jest jeszcze jedna fajna rzecz. Rejestrując się do serwisu AirBnb, przez TEN LINK, otrzymacie kupon o wartości 20$ do wykorzystania na swoje podróże i wynajmowanie mieszkań w serwisie. Myślę, że jest to świetna okazja do przetestowania serwisu tym bardziej, że wiele pokoi do wynajęcia jest poniżej tej kwoty. Dzięki programowi ja również dostaję 20$ na wykorzystanie więc myślę, że wszyscy są szczęśliwi :)

 

Dajcie znać czy znacie serwis AirBnb, a może już z niego korzystaliście? Jeśli tak to koniecznie opowiedzcie o swoich wrażeniach w komentarzach. Jestem ich bardzo ciekawa.