Jak tanio podróżować po Polsce czyli PolskiBus i BlablaCar pod lupą.
Tytuł wpisu ma Wam powiedzieć, jak TANIO podróżować po Polsce. Jak wiecie, ostatnio wyruszyłam w podróż do Warszawy na warsztaty poprzedzające galę Blog Roku (relację z wydarzenia znajdziecie TUTAJ). Pojechałam zupełnie sama, ale przygotowana. W Polsce jest taka reguła — jeśli w Twojej głowie rodzi się plan podróży, to od razu myślisz o PKP. Oczywiście i ja tak miałam. Na początku miałam nadzieję na podróż osławionym pendolino, który do Warszawy zawiózłby mnie w komfortowych warunkach i to w niecałe 3 godziny (wyjeżdżając z Krakowa). Niestety, jeśli nie jesteś studentem, dzieckiem lub niepełnosprawnym to możesz zapomnieć o kwocie 49 zł w jedną stronę! Cena regularnej sprzedaży oscyluje około 140 zł.

Dokładnie nie jestem w stanie Wam powiedzieć ile, bo strona Intercity nie działa już od ponad 3 tygodni. Spróbujcie wyszukać jakieś połączenie i dajcie znać, czy Wam zadziałało.

Wielce zawiedziona tym, że nie przewiozę się pendolino, z trudem zaczęłam szukać połączeń zwykłymi składami, które mają już o wiele niższe ceny, bo około 60 zł na trasie Kraków — Warszawa, ale nie powiem dokładnie, bo strona nie działa. To wciąż drogo. Zaczęłam szukać dalej i tak przypomniałam sobie o serwisie BlaBlaCar.pl.

BlaBlaCar.pl

Tak z głupa wypisałam na Blabla trasę Kraków — Warszawa i o dziwo okazało się, że przejazdy zaczynają się już od 30 zł w jedną stronę. A więc PKP z całym szacunkiem, ale za 60 zł mam przejazd tam i z powrotem. Wypisze Wam plusy i minusy, jakie zauważyłam, podróżując z kierowcą BlaBlaCar, jechałam jako pasażer. Jasne jest, że ze strony kierowcy największym plusem jest zwrot pieniędzy za paliwo oraz towarzystwo, rozmowa w trasie jest również pomocna.

Plusy przejazdów z BlaBlaCar:

+ niska cena – 30 zł za przejazd Kraków — Warszawa to bardzo atrakcyjna cena, a do tego, jeśli trafi Ci się kierowca z samochodem full wypas to już w ogóle :)
+ przejazdy po całej Polsce i nie tylko (można znaleźć również przejazdy międzynarodowe).
+ możliwość rezerwacji miejsca w ostatniej chwili – jest 2 w nocy, a ty chciałbyś przejechać z jednego miasta do drugiego? Wiedz, że nie ma najmniejszego problemu.
+ podgląd zaoferowanych przejazdów na bieżąco poprzez stronę www oraz aplikację.
+ szybkość dojazdu — szybciej niż pociągiem i autobusem.
+ punktualność — Kierowcy zazwyczaj wyjeżdżają punktualnie, ale nie ma problemu obsuwy o jakieś 15 minut pod warunkiem, że wcześniej poinformujesz o tym kierowcę.

Minusy przejazdów z BlaBlaCar:

– nigdy nie wiesz, z kim jedziesz. Serwis wprowadził wystawianie opinii zarówno kierującym, jak i pasażerom oraz ranking w postaci gwiazdek, na podstawie czego mamy możliwość stwierdzić, z jakim kierowcą mamy do czynienia. Niestety nie zawsze się to sprawdza.
– ryzyko wystawienia — kiedy jesteś gotowy do podróży i czekasz w wyznaczonym miejscu, a kierowca się nie pojawia.
– zaplanowanie przejazdu tydzień w przód jest mocno ograniczone — podczas planowania podróży, w jedną stronę zaoferowanych było około 8 przejazdów mocno się zdziwiłam, bo na inne bliższe terminy było masakryczne obłożenie kierowców. Okazało się, że większość kierowców w ostatniej chwili dodaje swoje przejazdy i dzień przed wyjazdem liczba 8 zamieniała się na około 30.

Jak tanio podrożowac po Polsce czyli PolskiBus i BlablaCar pod lupa

screen: http://www.blablacar.pl/

 

Czy polecam BlaBla? Polecam jak najbardziej! Apeluję jednak do pasażerów oceniających kierowców. Wystawiajcie oceny zgodne z własnym sumieniem. Przejazd do Warszawy był moim pierwszym tego typu i bardzo zwracałam uwagę na ranking kierowców. Wybrałam Pana z rankingiem 4.8/5 gwiazdek co się okazało, według mnie, oceną mocno zawyżoną. Przejazd trwał 2,5 godziny (pół godziny zaoszczędzone w podróży, bo ta miała trwać 3 godziny). Jechałam mocno zestresowana i zastanawiałam się, czy dojadę na miejsce w jednym kawałku. Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej, wyprzedzanie w miejscu gdzie trwały roboty drogowe, wyprzedzanie wymuszające zjechanie na pobocze samochodu z naprzeciwka to tylko niektóre z incydentów, które zdarzyły się po drodze. Całej podróży towarzyszył klakson i długie światła z naprzeciwka. Stres, niesamowity! A miałam nadzieję, na przespanie podróży… Pan, z którym jechałam, bardziej klasyfikuje się jako kierowca rajdowy. Ocena 4.8/5 nie wskazywała na to. Pamiętajcie o sumiennym opiniowaniu przejazdu, tak aby inni mogli z tego skorzystać lub nie.

 

PolskiBus.pl

O tym przewoźniku słyszeli chyba wszyscy. Słynie ze swoich promocji, w których to oferuje przejazdy za 1 zł. Niestety nie udało mi się ustrzelić takiej promocji, ale cena 25 zł za przejazd na trasie Warszawa — Kraków skutecznie mnie do niego przekonało. Zdecydowałam się na autobus powrotny, bo bałam się, że zamówiony BlaBla nie przyjedzie i już miałam w głowie wizję spania na dworcu — Warszawa Centralna. Nie dzięki! Po prawej stronie macie ładną wyszukiwareczkę, dzięki której znajdziecie wszystkie połączenia po Polsce i nie tylko (strona działa, nie tak jak w przypadku PKP).

Plusy przejazdów z PolskiBus:

+ niska cena — jak już wspominałam cena 25 zł na trasie Warszawa — Kraków nie jest zbyt wygórowana ;)
+ połączenia w całej Polsce i nie tylko – Polskibus jeździ po największych Polskich miastach. W jego ofercie znajdziemy również przejazdy do Berlina, Pragi, Wilna i Wiednia.
+ bezpieczna jazda zgodnie z przepisami — szczerze po porannej szarży z BlaBla dziękowałam losowi za zesłanie Polskiego Busa :)
+ Profesjonalizm — Tu mówię o kierowcach, którzy przez całą podróż zachowywali się niebywale profesjonalnie. Witali się z każdym z pasażerów z uśmiechem na ustach. Ubrani od stóp do głów w obrandowane ciuchy PolskiegoBusa. W trasie po 3 godzinach kierowca został zmieniony. Przy każdym z przystanków, zatrzymywaliśmy się 2 razy, w Kielcach i Radomiu, panowie informowali o tym, że za niedługo będzie przystanek i można się już powoli zbierać itd.
+ Komfortowe warunki jazdy — z Warszawy do Krakowa jechało nas może z 20 osób, dlatego większość osób wolała usiąść samemu na dwóch miejscach, tak zrobiłam i ja. Nikt koło mnie nie siedział, nikt nie gadał bezsensu, cisza, spokój, muzyczka w tle, autobus delikatnie się bujał, nikt mocno nie hamował. Wszystko w atmosferze spokoju, bez stresu. Chciałam poczytać książkę — świeciłam światło i czytałam książkę, chciałam spać, to spałam. Nikomu to nie przeszkadzało.
+ Punktualność — tutaj nie ma możliwości spóźnienia się na busa. Następny nie zabierze Cię z nieaktualnym biletem. Wyjeżdżają o określonej godzinie i przyjeżdżają również na czas.
+ Częste promocje — wystarczy obserwować ich stronę, bo raz na jakiś czas puszczają pule biletów po złotówce, na które co tu dużo mówić, warto się załapać.

 

Minusy przejazdów z PolskiBus:

– długi czas przejazdu — to zdecydowanie największy minus. 5 godzin z Warszawy do Krakowa to sporo. Jeśli nie zależy Ci na czasie i masz zamiar przespać całą podróż, to nie ma problemu.
– monotonna i nudna jazda — jest to mniejszy problem,
jeśli tylko otoczysz się sprzętem, książkami, czasopismami, które umilą podróż. Lub po prostu śpij (nie zapomnij nastawić budzika ;))
– brak możliwości zakupu biletów u kierowcy — dla niektórych jest to problem dla niektórych nie. Dla mnie nie jest to jakiś wielki problem, bo opłacić bilet można przez internet w ciągu kilku chwil, również przez komórkę. Przy sobie wystarczy mieć potwierdzenie w formie papierka lub zapisanego numerku rezerwacji.
– nigdy nie wiesz, z kim pojedziesz i kto będzie siedział obok ciebie — Wspominałam już o moim komforcie jazdy samej ze sobą na podwójnym siedzeniu, ale co jeśli obok mnie siedziałby jakiś dres z mętnym wzrokiem po imprezie zakrapianej mocnym alkoholem? Fuj! Wolałabym jechać na stojąco.

Jak tanio podrożowac po Polsce czyli PolskiBus i BlablaCar pod lupa

screen: http://www.polskibus.com/

 

Czy polecam PolskiBus? Jak najbardziej. Spodobał mi się już od pierwszego razu. Jeśli chodzi o komfort i bezpieczeństwo jazdy to znacznie przewyższa Blabla. Jeśli chodzi o czas jazdy i znużenie w trakcie jazdy to niestety nie jest z tym najlepiej. Na rodzinny wyjazd zdecydowanie PolskiBus.pl o ile nie masz własnego samochodu 😉

A Wy macie jakieś swoje ulubione środki transportu? Znacie jakichś innych przewoźników, którzy oferują przejazdy w przystępnych cenach?

Aha i post NIE JEST sponsorowany jakby ktoś coś 😉