Jak przygotować miejsce pod basen?
Może temat już przebrzmiał, bo wakacje powoli się kończą, ale w poprzednim roku właśnie w sierpniu rozkładaliśmy basen. Wpis dla wszystkich tych, którzy będą szaleć na wyprzedażach, może uda się Wam złapać jakąś fajną ofertę na basen. Rok temu, kiedy kupowaliśmy nasz basenik, nie zdawałam sobie sprawy jak dużo czasu, pracy i pieniędzy trzeba poświęcić, żeby całość wyglądała tak, jak ma wyglądać. Myślałam, że wystarczy kupić sam basen, no i oczywiście pompę, ale nie… Do tego potrzebujemy jeszcze podkład pod spód, pokrywę na wierzch, wszelkie chemiczne pierdoły, pływaczki, sitko… Długo mogłabym jeszcze wymieniać.

Naszego basenika podłapaliśmy na wyprzedaży w tamtym roku, zastanawialiśmy się nad jego rozmiarem, ale skoro Antek nie miał, nigdy styczności z basenem a wiedzieliśmy, że będzie szaleć, to spróbujemy z mniejszym. Jako że był sierpień to chcieliśmy go szybko rozłożyć, aby jeszcze przez kilka dni cieszyć się chłodnymi kąpielami. Tutaj pojawił się problem krzywego terenu przed domem. Ale jak to krzywego? Basen musi stać na czymś prostym, nie może być pochyło, bo całą woda się wyleje albo przewróci go. Wpadliśmy na pomysł lekkiego wyrównania terenu (tak, żeby nie popsuć zbytnio trawniczka mamusi) i podłożenia pod spód twardych styropianów. Pomysł był dobry, bo styropian sam w sobie trzyma ciepło i do tego był w miarę miękki, więc przyjemnie się siedziało w wodzie. Niestety po nalaniu wody okazało się, że styropian nie utrzyma tak dużego ciężaru (około 3 tony wody) i zaczął się wyginać na wszystkie strony i łamać. Lokalizacja wybrana przez nas również nie była do końca przemyślana, bo już o godzinie 14.00 pojawiał się cień na basenie i kąpiel wtedy nie należała do najprzyjemniejszych. Przetrwaliśmy do końca sezonu i powzięliśmy plan na następny rok o wyrównaniu i zrobieniu miejsca pod basen według moich inspiracji, które możecie zobaczyć TUTAJ.

Tak wyglądały nasze przygotowania z tamtego roku.

  

jak przygotowac miejsce pod basen - z tamtego roku-1

Najpierw trzeba sprawdzić ile miejsca zajmie. Zauważcie, że Antoni ma już założone okulary do nurkowania 😀

jak przygotowac miejsce pod basen - z tamtego roku-2

Tak nadzorowałam przebieg wszystkich prac. Na leżaczku 😉

jak przygotowac miejsce pod basen - z tamtego roku-4

Układanie styropianku na planie koła.

jak przygotowac miejsce pod basen - z tamtego roku-3

A tak testowałam

jak przygotowac miejsce pod basen - z tamtego roku-5

Jest podkład, jest kółko wypchane styropianem, jest basen i jest pokrywa. Pełna profeska!

 

A teraz skupmy się na naszym projekcie przygotowywania miejsca pod basen według pomysłu. Tym razem wybraliśmy teren za domem, gdzie słońce świeci od samego rana, a cień pojawia się około godziny 17.00 więc w sam raz. Tak wyglądał teren, który wybraliśmy pod basen przed jakimkolwiek ruszaniem go.

jak przygotowac miejsce pod basen - przygotowania-1

Dużo miejsca ale strasznie krzywo.

 

PRZYGOTOWANIE.

Nasz basenik ma 3 metry średnicy a plan koła, na którym go postawimy, przygotowaliśmy na 4,1 metra. W przyszłym roku planujemy zakup większego basenu i akurat taki większy wejdzie nam na całe przygotowane pole, więc nie będzie większego problemu z wnoszeniem piasku.

Musicie przygotować:

– Kilkanaście sztuk rollborderów (to są te drewienka połączone drutem), ilość zależy od tego, jak duże pole macie zamiar zagospodarować. Do naszego koła weszło około 11 sztuk.
– Kilka sztuk obrzeża trawnikowego PVC. Nam wystarczyły dwie sztuki.
– Impregnat do pomalowania rollborderów + pędzel.
Geowłoknina do wyłożenia pola.
– Rękawiczki.
– Piasek. U nas wystarczyło 1,5 tony.
– Szpadel, metalowe grabki, taczki.

 

jak przygotowac miejsce pod basen - przygotowania-2

Wszystko gotowe.

jak przygotowac miejsce pod basen - przygotowania-3

Impregnat przyda się do pomalowania drewienek.

jak przygotowac miejsce pod basen - przygotowania-4

Obrzeże trawnikowe PVC znajdziecie w każdym sklepie budowlanym w dziale” „ogród”.

jak przygotowac miejsce pod basen - przygotowania-5

Geowłóknina i rękawiczki obowiązkowo.

 

ETAP PIERWSZY.

Pierwsze co należy zrobić to wyrysować sobie koło na trawniku. Zrobiliśmy to za pomocą sznurka i kawałka pręta wbitego w środek koła. Gdy już koło jest wyrysowane, zabieramy się do ściągnięcia wierzchniej warstwy trawy.

jak przygotowac miejsce pod basen - pierwszy etap-2

jak przygotowac miejsce pod basen - pierwszy etap-1

 

ETAP DRUGI.

W drugim etapie przystępujemy do wyrównania terenu. Jest to najbardziej czasochłonny etap. Do wymierzenia ile potrzebujemy wyrównać ziemi, pomogły nam cienkie pręciki i rozciągnięta linka na pożądanej wysokości. Przygotujcie się, że trochę ziemi Wam zostanie i zaplanujcie wcześniej, gdzie możecie ją wywieźć. Nadmiar ziemi wywieźliśmy pod drzewka na ogrodzie. Nie muszę Wam chyba mówić, że wszelkie ciężkie prace przy tworzeniu miejsca na basen wykonywał mój Mąż <3.

jak przygotowac miejsce pod basen - w trakcie-1

jak przygotowac miejsce pod basen - w trakcie-2

Tak właśnie pracował 😉

ETAP TRZECI.

Kiedy już teren jest wyrównany to czas zabrać się za przygotowywanie rollborderów. Uwielbiam takie malowanie, więc chętnie pomagałam. Na zdjęciu poniżej widzicie różnicę pomiędzy wymalowanym drewienkiem, a nie wymalowanym.

jak przygotowac miejsce pod basen - przygotowania-6

Oto dowód na to, że pomagałam 😀

 

ETAP CZWARTY.

Kiedy już rollbordery porządnie wyschły, można wziąć się za ich osadzanie dookoła wyznaczonego i wyrównanego pola. Przed drewienkami wsadzamy obrzeże trawnikowe PVC tak, aby po wsypaniu piasku nie uciekał przez szparki w drewienkach.

jak przygotowac miejsce pod basen - w trakcie-3

jak przygotowac miejsce pod basen - w trakcie-4

 

ETAP PIĄTY.

Nie chcecie, chyba żeby piasek dookoła basenu zarósł Wam trawą i chwastami. Do tego niezbędna będzie geowłoknina, która również ochroni przed zmieszaniem się piasku z gliną. Jak możecie zauważyć, teren aż pod iglaki również postanowiliśmy wyrównać a później obsiać trawką. Jak wszystko ładnie się ubije, to będzie można zrobić drewnianą zabudowę lub po prostu postawić stoliczek kilka krzeseł do czilowania.

jak przygotowac miejsce pod basen - kocnowka-1

jak przygotowac miejsce pod basen - kocnowka-2

 

ETAP SZÓSTY.

Wyrównanie przywiezionego piasku. Jak widać Antoni też brał czynny udział w przygotowaniach a szczególnie kiedy przywieźli piasek :) Piasek najlepiej wyrównać metalowymi grabkami, delikatnie, aby nie zahaczyć o geowłókninę, która znajduje się pod spodem. Na sam koniec można ładnie wyrównać, my zrobiliśmy to poziomicą.

jak przygotowac miejsce pod basen - kocnowka-3

jak przygotowac miejsce pod basen - kocnowka-4

 

ETAP KOŃCOWY.

Na sam koniec wystarczy wyciągnąć basen i ustawić go w centralnym miejscu koła i napełnić!

jak przygotowac miejsce pod basen - kocnowka-5

Antoni zatwierdza projekt.

jak przygotowac miejsce pod basen - kocnowka-6

 

EFEKT.

Całość wygląda tak jak na zdjęciu poniżej. Na poruszanej ziemi zasadziliśmy trawę, koniecznie wybierzcie taką, która jest odporna na działanie słońca. Przed wejściem do basenu leży taka drewniana wycieraczka do stóp, dzięki której piasek nie jest wnoszony do basenu. Wystarczy stanąć na niej i wypłukać stopy. Może daleko nam jeszcze do moich inspiracji, ale od czegoś trzeba zacząć. Nie mogliśmy się już doczekać, kiedy będziemy mogli ochłodzić się w naszym oczku wodnym”.

jak przygotowac miejsce pod basen -efekt sierpien-1

Efekt po miesięcznym użytkowaniu.

Trawa trochę podrosła, ale potrzebuje jeszcze chwili czasu na zagęszczenie.

jak przygotowac miejsce pod basen -efekt sierpien-2

 

No dobra, trochę w tym piasku rośnie trawa, ale jak widać, są to pojedyncze źdźbła, z którymi szybko sobie radzę.

jak przygotowac miejsce pod basen -efekt sierpien-3

 


 

Jak Wam się podoba nasz pomysł i wykonanie? Nie jest to szczyt naszych marzeń ale i tak jesteśmy zadowoleni bo mamy swoje małe miejsce w ogrodzie, które od teraz będziemy udoskonalać. Jak wiecie, plany na przyszły rok mamy dość ambitne.