16 października 2014 odbył się koncert inauguracyjny pt. „Tu i teraz”, który został skomponowany specjalnie na tę okazję przez Zbigniewa Preisnera.
Czwartkowy wieczór przejdzie do historii. Oto po kilkunastu latach starań, siedmiu latach prac projektowych i trwającej trzy i pół roku budowie, Kraków doczekał się prestiżowego Centrum Kongresowego na światowym poziomie. ICE Kraków Congress Centre jest miejscem, gdzie kultura i sztuka na najwyższym poziomie spotykać się będą z nauką i biznesem.
źródło: 1
O wydarzeniu dowiedziałam się z fanpage’y promujących wydarzenia kulturalne w Krakowie. Pisali o możliwości zwiedzenia Centrum Kongresowego z darmową wejściówką, którą należy odebrać w punktach InfoKraków. W punktach InfoKraków były rozdawane wejściówki na spotkanie z architektami Ingarden & Ewy, na spotkanie z Janem Mela, na zwiedzanie obiektu oraz na koncert inauguracyjny. Z tym, że te ostatnie były płatne po 50 zł.
Pierwszego dnia rozdawania biletów byliśmy 85 w kolejce i niestety nie udało nam się ich zdobyć. Następnego dnia ustawiliśmy się w kolejce już od 8.00 (Punkt Informacyjny otwierają od 9, a rozdawanie wejściówek miało być od godziny 10).
Poniżej zdjęcie z mojego Instagrama obrazujące kolejkę, która utworzyła się zaraz przed otwarciem punktu Informacyjnego.
Muszę przyznać, że zainteresowanie było dość spore.
Udało nam się zdobyć bilety na zwiedzanie oraz na spotkanie z architektami. Na jedną osobę przypadały maksymalnie dwa bilety.
Jak widać na zamieszczonym zdjęciu, bilety nie kosztowały ani złotówki.
18.10.2014 (sobota) o godzinie 11.00 miało odbyć się spotkanie z architektami Ingarden & Ewy. Architekci Ci wpisali się bardzo mocno w krakowski krajobraz, bo zaprojektowali m.in. Małopolski Ogród Sztuki, Muzeum Manggha, Bunkier Sztuki, Biblioteka Uniwersytetu Papieskiego. Na spotkaniu opowiedzieli o początkach, kiedy to wygrali konkurs na zaprojektowanie ICE, o tym, jak w ich głowach narodził się pomysł na bryłę o tak niespotykanym kształcie, ciekawostkach związanych z projektem oraz samą budową. Usłyszeliśmy kilka słów na temat tego, jak skomplikowane były działania związane z akustycznym dostosowaniem sal.
Poniżej dwa zdjęcia z tego właśnie spotkania.
O 13.30 tego samego dnia mieliśmy wejściówki na zwiedzanie całego obiektu (no nie całego, ale co ważniejszych pomieszczeń).
I tak zobaczyliśmy Sale Audytoryjną (Koncertową), w której mieści się 2000 osób, Salę Teatralną, w której mieści się 600 osób, a siedzenia są w pełni mobilne, Salę Kameralną, w której mieści się 300 osób. Salę konferencyjną z ruchomymi ścianami oraz przepiękne foyer.
Poniżej zdjęcia poszczególnych sal z naszego zwiedzania.
Wstęp do Centrum był możliwy jedynie za okazaniem wejściówek. Mówi się, że kolejne Dni Otwarte odbędą w listopadzie.
Jednym z największych atutów Centrum Kongresowego ICE Kraków jest cudowny widok na Wawel oraz lokalizacja. Spokojnym spacerkiem można dojść do centrum Krakowa i nie tylko do centrum dzięki ściśle przylegającemu węzłowi komunikacyjnemu (na poniższym zdjęciu).
Więcej informacji na temat samego Centrum Kongresowego, reportaż z budowy, wizualizacje, plan centrum, aktualności a nawet kamerki internetowe z podglądem znajdziecie na świetnie zorganizowanej stronie obiektu: www.icekrakow.pl