Co zrobić przed wyjazdem na wakacje i nie tylko?
Znasz ten moment, kiedy siedzisz w samochodzie lub w samolocie i zadajesz sobie pytanie, czy wyłączyłaś żelazko, zamknęłaś okno, a może zapomniałaś zabrać z domu Kevina? Haha Jaki suchar! Kiedy tak popatrzeć na to z drugiej strony, to jest sporo rzeczy, o których się nie myśli przed wyjazdem, ale przed samym wyjściem z domu jak najbardziej. I wtedy zaczyna się bieganie, drobienie w miejscu i nerwy, a to jest najgorsze.

Dzisiaj zapraszam na post, w którym przypomnę Wam co macie zrobić przed wyjazdem.

 

Jak przygotować dom przed wyjazdem?

Zacznijmy od przygotowania domu przed wyjazdem. Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

 

Opróżnij lodówkę

Wyciągnij z lodówki wszystko, co może się zepsuć i nieprzyjemnie zasmrodzić lodówkę. Tak na szybko to: owoce, warzywa, nabiał, wędliny, sosy, jajka. Zapytaj sąsiada, czy nie zechciałby skorzystać i zostaw u niego, byle się nie zmarnowało. Możesz też odnieść jedzenie do lokalnej jadłodajni.

 

Wynieś śmieci

Kolejna kwestia to wyniesienie śmieci. Zdarzyło nam się o tym zapomnieć i nie chcecie poczuć wspaniałego smrodku na powitania po kilku, kilkunastu dni wakacji. Wyciągnij śmieci z koszy w całym domu i wynieś.

 

Zamroź jedzenie

Jeszcze wracając do jedzenia, niektóre rzeczy możesz spokojnie zamrozić, np chleb.

 

Zrób kopie zapasowe

Kwestia, która wypłynęła dopiero w tym roku. Nie miałam pojęcia, jak bardzo jest to ważny temat, dopóki nie dosięgnął mnie w sposób namacalny. Podczas jednej z burz, dysk, na którym trzymałam ważne rzeczy, został spalony. Walenie głową w ścianę i kurwowanie na prawo i lewo nic nie dało. Najważniejsze, żeby wyciągnąć lekcję z tego, co się stało i ja tak zrobiłam. Polecam zrobić kopie zapasowe przed wyjazdem, przetransportować na chmurę lu b dodatkowy serwer.

 

Wyłącz z prądu całą elektronikę

Polecam też wyłączyć wszystkie elektryczne urządzenia z prądu na wypadek takiej właśnie burzy.

 

Zgraj zdjęcia i zresetuj telefon

Chcesz robić zdjęcia telefonem? Może nawet nagrywać filmiki. Czasami trzeba ściągnąć mapy na telefon w razie braku internetu albo pobrać playlistę z muzyką. Na to potrzebne jest miejsce w telefonie. Warto przywrócić nasz sprzęt do ustawień fabrycznych, ale wcześniej zgrać wszystko, co nam wadzi na telefonie, zajmuje miejsce i na pewno nie będziemy z tego korzystać na wakacjach.

 

lista rzeczy do zrobienia przed wyjazdem

 

Wyłącz gaz i wodę

Na wypadek gdyby jakaś rura nie wytrzymała czy coś. Ale lepiej nie krakaći zakręcić oba kurki.

 

Ustaw timer do świateł

To opcja dla osób, które mieszkają gdzieś na końcu świata i nie mają sąsiadów, którzy zerkaliby na Wasz dobytek. Ustaw timer do świateł tak aby te dookoła domu zaświecały się po zmroku, możesz ustawić również timer na światła wewnątrz.

 

Poproś kogoś aby podlał kwiaty, zerkał na dom

Jeśli masz taką możliwość, poproś kogoś aby zerkał na dom, przyszedł kilka razy w czasie waszej nieobecności i podlał kwiaty. U nas dodatkowo dochodzi karmienie kota.

 

Sprawdź stan techniczny samochodu

Oczywiście tyczy się to tylko wtedy kiedy na wakacje wybieracie się samochodem. Sprawdź datę ważności przeglądu lub najlepiej jeszcze przed samym wyjazdem jedź sprawdzić, czy wszystko gra. Zerknij na dodatkowe ubezpieczenie samochodu, jeśli nie posiadasz. Ubezpieczenie AC (autocasco) można wykupić tylko na czas wyjazdu.

 

Jak przygotować się na wakacje?

 

Sprawdź ważność dokumentów

Najlepiej zrób to nie później niż 2 miesiące przed wyjazdem. W razie wpadki masz trochę czasu na wyrobienie na szybko dokumentów, którym skończyła się data ważności. Zerknij na paszporty, dowody osobiste i karty EKUZ.

 

Przed pakowaniem sprawdź pogodę na miejscu

Zerknij na pogodę, jaką zastaniesz na miejscu. W internecie sprawdzisz, jak wyglądała pogoda rok i dwa lata temu, dzięki czemu będziesz wiedziała jakie ubrania spakować. Jakoś tak wyszło, że raz wyjeżdżając na wakacje, nie sprawdziłam pogody i bezsensownie zabrałam ze sobą ciepłe ubrania na wypadek, gdyby było zimno. Pozostały nietknięte.

 

lista rzeczy do zrobienia przed wyjazdem

 

Paznokcie – hybrydy, pedicure

Wiadomo, że na wakacje każda z nas chce, żeby nasz paznokcie u rąk i u nóg wyglądały bosko. Zastanów się nad tym, czy będziesz chciała je wykonać samodzielnie, czy przy pomocy profesjonalistki. Przemyśl wcześniej co będziesz chciała wykonać na paznokciach i przygotuj niezbędne rzeczy takie jaki konkretny kolor lakieru, ozdoby itp. Jeśli zdecydowałaś się na wykonanie manicure i pedicure u profesjonalistki, polecam zarezerwować termin wcześniej.

 

Rzęsy

To samo tyczy się rzęs, przy czym tym razem tutaj nie polecam samodzielnego wykonania w domu. Zastanów się, czy będziesz korzystała z tej usługi i odpowiednio wcześniej zarezerwuj sobie termin.

 

lista rzeczy do zrobienia przed wyjazdem

 

Depilacja

Kolejna sprawa, która jest dla nas ważna. O depilacji laserowej nie będę się wypowiadała, bo o tym trzeba pomyśleć jakieś pół roku wcześniej. Ale depilacja plastrami u kosmetyczki, może samodzielnie a może stawiasz na golenie. Wszystko to trzeba wykonać odpowiedni wcześniej i przygotować się na małe poprawki na miejscu.

 

Przygotuj listę stylizacji 

Przygotuj sobie listę stylizacji, w których zamierzasz wystąpić na wakacjach. Zwróć uwagę na materiały niegniotące się. One będą Twoim przyjacielem. Niektóre z Was mogą powiedzieć, że jadą na wakacje odpocząć, a nie stroić się i nie zamierzają robić takiej listy. Spoko luz, rozumiem. Ale ja chcę ładnie wyglądać na wakacjach i chce ładnie wyjść na zdjęciach więcej mam zawsze przemyślane wszystkie outfity i Wam też polecam tak czy siak.

 

Nie zapomnij o książce, słuchawkach i powerbanku a także mokrych chusteczkach

Rzecz niby nie ważna, ale jednak jak zapomnisz, o którejś z tych rzeczy to ból dupy będzie niesamowity. Przynajmniej podczas podróży na miejsce, bo później z dokupieniem zapomnianego drobiazgu nie będzie problemu.

 

 

Leki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe i coś na odkażanie ran

Najlepiej byłoby ogarnąć sobie miniapteczkę. W apteczce powinny znaleźć się również lekarstwa. Ja polecam zaopatrzyć się w leki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, coś dodatkowego na odwodnienie. Dodatkowo zabierzcie ze sobą coś do odkażania ran i plastry.

 

lista rzeczy do zrobienia przed wyjazdem

 

Zabierz miniaturki kosmetyków

Jeśli masz jakieś małe wersje kosmetyków, to nie będzie lepszej okazji na ich zużycie niż wakacyjny wyjazd. Zabierz ze sobą miniatury lub przelej zawartość kosmetyku do mniejszego opakowania. O ile jest to dość oczywiste, jeśli chodzi o podróż samolotem, to samochodem możemy pozwolić sobie na nieco więcej. Pytanie tylko, czy jest sens? Czy na tygodniowym wypadzie jesteś w stanie zużyć półlitrową butlę płynu micelarnego? Na pewno nie a dodatkowa para butów zawsze możecie się przydać zamiast tej ogromniastej butli.

 

lista rzeczy do zrobienia przed wyjazdem

 

Coś ciepłego na podróż

Znam mojego Męża, znam działanie klimatyzacji i wiem, że jak nie ubiorę się cieplej na podróż, to będę pociągająca przez całe wakacje. A tego bym nie chciała. Zawsze zabieram ze sobą coś cieplejszego na podróż. Sweterek, skarpetki i zabudowane buty to podstawa (nawiew na nogi robi niestety swoje). Wam też polecam zaopatrzyć się w coś ciepłego na podróż.

 

lista rzeczy do zrobienia przed wyjazdem

 

Oznacz walizkę czymś charakterystycznym

Jeśli wybieracie się na wakacje innym środkiem transportu niż samochód, to oznaczcie swoją walizkę czymś charakterystycznym. Jeśli macie czarną walizkę, to nie ma nawet dyskusji.

 

Zabierz przedłużacz!

Jakże potrzebne i jak często zapominane. Jeśli zabieracie ze sobą więcej sprzętów niż 3 telefony, to koniecznie zabierzcie ze sobą porządny i duży przedłużacz. Podliczmy na szybko: 3 telefony, 1 laptop, 1 powerbank, 1 gimbal, ładowarka drona, 1 suszarka… No i już jest za dużo. Także polecam zabrać ze sobą przedłużacz.

 

I to już wszystko, czym chciałam się z Wam podzielić. Myślę, że jest to świetna rzecz, żeby sobie przypomnieć kilka miesięcy przed wyjazdem i zaplanować, co i jak ma być zrobione. Bez takiej listy łatwo o czymś zapomnieć a później będzie się pluło w brodę, że przecież wiedzieliście, że trzeba to załatwić, jednak nikt z domowników tego nie zrobił. Oby to nie było wyniesienie śmieci :P

Dopiszcie w komentarzach, co jeszcze wpadło Wam do głowy, a nie jest zamieszczone na liście, z pewnością dopisze. Może macie jakieś swoje specjalne rytuały, czy sposoby na szybkie ogarnięcie domu, czy samochodu lub pakowania, koniecznie napiszcie!