Miejsca, które koniecznie musisz zobaczyć będąc pierwszy raz w Czarnogórze.
Pierwszy czas wybierasz się do Czarnogóry? Dobrze trafiłeś! Jako wielbicielka tego kraju mam dla Ciebie zestawienie miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć, będąc pierwszy raz w Czarnogórze. Miejsca te totalnie Cię zachwycą i pokażą, jak wyjątkowy jest ten maleńki kraj na Bałkanach. Kolejność miejscówek jest losowa. Wszystkie zasługują na taką samą uwagę.

 

Boka Kotorska i Kotor

Najpiękniejsza atrakcja Czarnogóry nie może zostać przez Ciebie pominięta. Zatoka, w której to góry spotykają się z morzem z przepięknymi punktami widokowymi a do tego mamy jeszcze miasto Kotor. Kotor został wpisany na listę UNESCO i nazywany jest małym Dubrovnikiem. Przepiękne kamienne miasteczko ze wspaniałą historią. Polecam wejść na mury obronne Kotoru skąd rozpościera się cudowny widok na część zatoki Kotorskiej z przycumowanymi wycieczkowcami i na samo miasto. Warto zatrzymać się w kotorskich restauracjach, poszwendać się i zgubić w cienkich uliczkach, które wyglądają bardzo urokliwie.

W zatoce Kotorskiej znajduje się o wiele więcej bajecznych miasteczek. Te polecane przeze mnie to na pewno Perast, Tivat, Risan i Prcanj. Każde z nich ma swoją osobną historię i klimat. Uważam, że to miejsce jest „must see” jeśli wybieracie się do Czarnogóry. My z roku na rok odkrywamy nowe miejsca kryjące się w Zatoce Kotorskiej. Najważniejsze miejsce do zobaczenia jeśli wybierasz się na szybki city break.

 

 

Mauzoleum Piotra Niegosza

Mauzoleum słynnego Czarnogórca w miejscu, w którym najmniej się spodziewacie – na szczycie góry. Na Jezerskim vrhu ludność czarnogórska postanowiła postawić Mauzoleum, które robi wrażenie, ale również jest świetnie zaprojektowane dla zwiedzających. Prowadzi do niego tunel z wieloma schodami, w którym odczuwamy lekki chłód i możemy w spokoju wspinać się na szczyt. Na miejscu możemy zwiedzać Mauzoleum oraz podziwiać piękno Czarnogóry z lotu ptaka. Nie bez powodu mówi się, że jest to Dach Czarnogóry, ponieważ z góry można zobaczyć cały obszar, a nawet góry, które zlokalizowane są już w Albanii. Przepięknie to wygląda.  Wspaniałe widoki można podziwiać z dwóch tarasów widokowych.

 

 

Jezioro Szkoderskie

Mój ulubiony punkt podróży po Czarnogórze. Jeśli macie ochotę doświadczyć odrobinę przyrody i odkrycie Montenegro od dzikszej strony, polecam serdecznie wybrać się w okolice Jeziora Szkoderskiego. Znajomy przewodnik Darek zawsze wspomina, że w tym miejscu czas się zatrzymał zarówno jeśli chodzi o ludzi jak i o przyrodę. Przepiękna przyroda jest tam niemal nietknięta ludzką ręką. Jezioro bardzo mocno się zmienia w zależności od tego, w jakim terminie pojedziecie go zobaczyć i od której strony rozpoczniecie jego eksplorację. Jesienią mieni się wieloma barwami i jest o wiele mniej wody. Latem jest dużo zieleni. Jest to o tyle niesamowite, że jesteście w stanie zobaczyć go w zupełnie różnych odsłonach i za każdym razem robi na Was ogromne wrażenie. Ja przynajmniej tak to odebrałam. Przepiękny kolor jasnozielony, zupełnie niespotykany. Dzika przyroda, tysiące ptaków, ryb i ciekawych roślin, które trwają nieprzerwanie od wielu lat, niczym niezmienione.

 

 

Polecam spróbować karpia z jeziora szkoderskiego. Jest to nie lada rarytas i smakuje zupełnie inaczej niż ten nasz polski, hodowlany. Wody jeziora szkoderskiego to czysta górska woda, która wymienia się cztery razy do roku w całym zbiorniku, więc możecie sobie wyobrazić, jak smakuje taka ryba, która pływała w krystalicznie czystej wodzie. W takim miejscu człowiek się wycisza, chłonąc piękno przyrody. Koi swoje skołatane nerwy. Jest to coś innego od szybkiego zwiedzania w zatłoczonych miastach. Spróbujcie, a nie pożałujecie.

Spokojnie można zażyć również kąpieli w tymże jeziorze. Miejscami jest ciepłe jak słodka zupa a miejscami lodowate, w zależności od bliskości górskich źródeł.

 

 

Ulcinj

Najbardziej wysunięte miasto na południu Czarnogóry. Czuje do niego wielki sentyment, ponieważ po raz pierwszy będąc w Czarnogórze, zatrzymaliśmy się właśnie na obrzeżach tego miasta. Miast kipi życiem i pozytywnymi wibracjami. Znajdziecie wiele straganów, marketów, dobrego jedzenia, ale również zróżnicowania kulturowego, które dodaje smaczku temu miejscu. To tutaj z minaretów usłyszycie śpiew muezina i to tutaj będziecie mieć okazję plażowania na ciemnym piasku na Małej i Velikiej plaży.

Dodatkowo dla wszystkich amatorów życia nocnego jest to nie lada gratka. W Ulcinj znajduje się kilka klubów, które działają pod gołym niebem z przepięknym widokiem na promenadę i plażę.

 

 

Velika Plaza

Niesamowite miejsce zupełnie niedocenione przez turystów. Plaża o długości 14 km, na której każdy znajdzie coś dla siebie. Raj kitesurferów i tych, którzy szukają piasku i mocnego ochłodzenia. Jest to idealne miejsce na ucieczkę przed wielkimi upałami. Takie zdarzają się już nawet w końcówce czerwca. Skwar lejący się z nieba na tej plaży jest zupełnie nieodczuwalny. Bryza morska, otwarte morze i silny wiatr sprawiają, że nigdzie tak skutecznie nie ochłodzicie rozgrzanego ciała jak tutaj. Przyjemnie chłodna woda i wiatr sprawiają, że upał nam niestraszny. UWAGA! To, że nie odczuwamy upału, nie znaczy, że słońce mniej świeci i parzy. Ważne jest regularne używanie kremów z mocnymi filtrami do opalania.

 

 

Znajdujemy się w miejscu, gdzie działa mikroklimat. Świeże powietrze, pełne jodu sprawia, że człowiek relaksuje się jak nigdzie indziej. Słodkie nic nierobienie na wakacjach jest wskazane. Do wyboru mamy kilkadziesiąt tematycznych plaż. Na każdej możemy skorzystać z płatnych leżaków i parasoli.

 

 

Rozmarzyłam się, pisząc ten post, chętnie wróciłabym w te miejsca ponownie. Chętnie odkryłabym nowe, a jest ich jeszcze wiele na Bałkanach i oczywiście w samej Czarnogórze. Dzisiaj wskazałam Wam te największe i najważniejsze, które trzeba zobaczyć. Wszystko zależy od tego ile macie czasu, chęci i energii na zwiedzanie. My do Czarnogóry wybieramy się zawsze samochodem. Jest to dla nas przygoda i sama podróż również sprawia nam wiele frajdy. Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy dysponują takimi możliwościami, oraz że dla wielu z Was na pewno liczy się szybkie i komfortowe dotarcie na miejsce.

Zerknijcie na stronę Itaki, gdzie w ofercie macie do wyboru wyloty do Czarnogóry z pełnym pakietem, w którym znajduje się: przelot, transfer, hotel (z opieką infolinii 24 h). Uważam, że jest to ciekawa opcja jeśli szukacie sprawdzonego miejsca i chcielibyście zostać zaopiekowani na miejscu. To bardzo ważne dla kogoś, kto wyjeżdża do nowego miejsca po raz pierwszy.

 

 

Ciekawa jestem czy planując wyjazd do Montenegro myśleliście o którymś z tych miejsc, czy skorzystacie z podpowiedzi? Napiszcie w komentarzu czy już kiedyś mieliście okazję odwiedzić Czarnogórę i co Wam się najbardziej spodobało. Może dodalibyście coś od siebie do mojej listy?

Zachęcam również do kontaktu ze mną gdybyście mieli jakieś dodatkowe pytania związane z samym wyjazdem, dojazdem czy organizacją pobytu w Czarnogórze. Chętnie podpowiem.

 

Materiał sponsorowany.