Jak odróżnić bluzę damską od męskiej? Podpowiadam!
Bluzy damskie i męskie to jedne z najpopularniejszych okryć wierzchnich, które znajdują się w szafie praktycznie wszystkich z nas. Nic dziwnego, ponieważ są wyjątkowo wygodne, ciepłe i uniwersalne. Nie ograniczają ruchów i mogą być wykorzystywane podczas najróżniejszych aktywności. Dowiedz się, jak odróżnić bluzę damską od męskiej.

Jak odróżnić bluzę damską od męskiej?

Bluza damska z kapturem na pierwszy rzut oka wcale nie różni się od męskiej. Łatwo to zauważyć na ulicach, gdzie często widzimy kobiety i mężczyzn w dużych, oversize’owych bluzach, które ciężko określić jako dedykowane konkretnej płci. Jakie są podstawowe różnice pomiędzy bluzami damskimi a męskimi?

  • Przeważnie różnią się nieco krojem – bluzy damskie są węższe w ramionach, czasami mają wcięcie w talii oraz są nieco krótsze, podczas gdy bluzy męskie mają więcej materiału w okolicach barków oraz są dłuższe.
  • Standardowa rozmiarówka bluz męskich jest większa niż damskich. Nierzadko damskie XL odpowiada męskiej M, zatem różnice są dosyć duże.
  • Jeśli próbujemy rozróżnić drogie czy tanie bluzy damskie rozpinane od męskich, to rzeczą, która najbardziej rzuca się w oczy, jest sposób wszycia zamka. Kobiety zapinają go prawą ręką, natomiast mężczyźni lewą.
  • Wybór bluz damskich jest nieco większy niż męskich. Częściej spotykamy wielobarwne nadruki, wzory i kolory.

Damska długa bluza z kapturem

Gdzie znaleźć oryginalne bluzy damskie?

Oryginalne bluzy damskie są nieco łatwiejsze do znalezienia, niż bluzy męskie. Oczywiście, oznaczenie dotyczące tego, dla kogo dedykowana jest bluza, niewiele znaczy. Każdy może nosić dokładnie takie ubrania, jakie preferuje. Ze względu jednak na większy wybór bluz damskich, skoncentrujemy się dzisiaj na ich doborze. Wśród najbardziej popularnych modeli znajduje się niebieska bluza damska, a także modele białe, czarne i z nadrukami.

Na co zwrócić uwagę, wybierając bluzę damską?

Jeśli chcemy dobrać możliwie jak najlepszą bluzę damską, trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii:

  • czy ma być rozpinana, czy też wkładana przez głowę – te drugie rodzaje bluz są uwielbiane przez osoby chodzące w nich na co dzień. Do uprawiania aktywności fizycznej lub na górskie wycieczki lepiej sprawdzą się jednak bluzy rozpinane;
  • dobór odpowiedniego kroju do swojej sylwetki – do wyboru pozostają krótkie, letnie bluzy, grubsze oversize’owe modele czy bluzy mocno dopasowane do ciała – sprawdź wszystkie kroje damskich bluz w Denley;
  • wybór adekwatnego rozmiaru – czyli w przypadku zakupów w Internecie sprawdzanie tabeli wymiarów i porównywanie podanych wartości z wymiarami swojego ciała lub pozostałych ubrań;
  • obecność dodatkowych aplikacji i wzorów – wzory lub aplikacje w okolicy np. klatki piersiowej mogą znacznie ją poszerzyć. Dzięki nim można optycznie modyfikować swoje kształty.

Stylizacja z damską bluzą

Skład materiału i dobór rodzaju bluzy do jej przeznaczenia

Nie bez znaczenia jest także skład materiału oraz dopasowanie konkretnego modelu bluzy do jej planowanych zastosowań. Jeśli szukamy bluz damskich w góry, to wybierajmy modele z tkanin dobrze odprowadzających pot, z dodatkowymi wywietrznikami, które umożliwiają cyrkulację powietrza. Wśród najbardziej uniwersalnych okryć, które zawsze warto mieć w szafie, dobrze jest wybierać te, które wykonane są w całości z bawełny lub zawierają niewielkie domieszki materiałów sztucznych, wzmacniających bluzę i sprawiających, że będzie bardziej odporna na częste pranie czy przetarcia. Ponieważ w sklepach wybór bluz damskich jest tak ogromny, z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.