Na co zwrócić uwagę przy wyborze bieżni dla plus size?
Kwarantanna zmusiła mnie do tego, aby w moim domu pojawiła się bieżnia. Po części już od jakiegoś czasu o tym myślałam. Zainspirowała mnie książka Malwiny Bakalarz do tego, aby codziennie zażyć nieco więcej ruchu. Widziałam same argumenty ZA i byłam przekonana, że z wyborem bieżni nie będzie problemu. Dzisiaj zapraszam Was na mój subiektywny poradnik dotyczący wyboru bieżni dla osoby plus size.

 

Dlaczego warto mieć w domu bieżnię?

Jako osoba pracująca w domu, nie odczułam za bardzo działania kwarantanny społecznej. Może delikatnie, jeśli chodzi o załatwianie spraw i przekładanie wszystkich zaplanowanych wizyt itp. Codziennie szukałam ruchu, szukałam możliwości wyjścia z domu na miasto. Podczas takich wypadów ruch był jak najbardziej wskazany, tym bardziej że jeszcze nie jestem kierowcą, więc większość trasy pokonuje pieszo. Kilka tygodni siedzenia na tyłku nie wychodząc z domu dalej niż na podwórko, poskutkowały u mnie mocnym bólem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, ból kości ogonowej tzw. ból dupy, ogólne zniechęcenie, apatię i brak energii do życia. Ciągłe przesiadywanie przed komputerem czy to pracując, czy oglądając filmy, nie wyszło na zdrowie. Postanowiłam zmienić ten stan rzeczy i zaczęłam intensywnie rozmyślać o kupnie bieżni.

Super sprawa z takim sprzętem w domu bo:

 • możesz ćwiczyć, kiedy chcesz i ile chcesz;
 • 15 minut przerwy możesz zamienić na 15 minut spaceru;
 • nie musisz się przygotowywać do tego, żeby wyglądać względnie, zero fryzury czy makijażu, ubiór również jest obojętny;
 • z bieżni korzysta również moja rodzina;
 • zawsze zrobiony limit kroków dziennych niezależnie czy jesteś w domu, czy nie;
 • nikt nie widzi, jak ćwiczysz i się pocisz,
 • możesz czytać książkę czy odpisywać na maile w trakcie lekkiego spaceru, czyli dwa w jednym;
 • relaks na Youtube czy Instastories;
 • zaoszczędzony czas na dojazdy do siłowni;

 

 

Same plusy prawda? Czas rozejrzeć się za bieżnią idealną!

 

Bieżnia profesjonalna a do użytku domowego. Czym się różnią?

Szybko zdałam sobie sprawę, że jako osoba plus size, potrzebuje mocniejszego sprzętu, który udźwignie moją wagę. Zależało mi też, żeby więcej osób mogło korzystać z tego sprzętu, co za tym idzie, sprzęt chodziłby dłużej niż tylko godzinę dziennie. Tutaj zaczęły się schody. W swojej kolekcji sprzętów do ćwiczeń posiadałam dwa, które były przeznaczone do użytku domowego. Był to rowerek i orbitrek. Ten drugi bardzo mnie zawiódł, ponieważ po kilku ćwiczeniach był wręcz rozklekotany.

Są dwa rodzaje sprzętów sportowych do ćwiczeń. Są wersje do użytku domowego i są wersje do użytku profesjonalnego. Użytek domowy charakteryzuje się tym, że na danym urządzeniu ćwiczy jedna osoba około godziny dziennie i to dorywczo, czyli kilka razy w tygodniu. Sprzęt profesjonalny jest przystosowany do pracy w klubach fitness, czyli do tego, aby był włączony kilka, kilkanaście godzin dziennie i działał.

Sprzęty klubowe mają również większą wytrzymałość na wagę użytkownika, ale nie tylko. Są wykonane z porządnych materiałów, które gwarantują to, że dana maszyna zbyt szybko się nie popsuje. W sprzętach domowych nie zwraca się zbytniej uwagi na materiały i jakość wykonania. Bardzo często jest wprowadzony limit wagowy. Zachęcam, aby zwracać na to uwagę, ponieważ przy wyższych wagach sprzęt domowy bardzo szybko ulegnie zepsuciu, jak już wcześniej pisałam, tzw. rozklekotaniu, a nie daj boże, żeby złamały się jakieś jego części. Wiele ze sprzętów domowych sprawdza wagę i po wykorzystaniu go przez osobę cięższą niż dopuszczalne, przestaje obowiązywać gwarancja na dany sprzęt. Przy osobach plus size jest to praktycznie bez sensu.

 

 

Kolejna różnica to możliwość naprawy. Sprzęty do domowego użytku mają dużo części plastikowych, takich, których nie ma możliwości naprawić. Bardzo często jak coś się zepsuje, to okazuje się, że cały sprzęt nie nadaje się już do niczego. Chińskie części bardzo często nie są możliwe do nabycia, jeśli nie kupujecie sprzętu firmowego. Przy sprzęcie profesjonalnym każda mała część jest możliwa do naprawienia czy też zregenerowania, co daje mu dużą przewagę oraz o wiele dłuższą żywotność w porównaniu z maszynami domowymi.

To tylko kilka argumentów, za którymi przemawia posiadanie bieżni profesjonalnej. Jest również jeden i najważniejszy minus, jaki długo zniechęcał mnie do bieżni profesjonalnej, a mianowicie CENA.

Podsumujmy to, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze bieżni plus size.

 

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bieżni plus size?

 1. Jakość wykonania.
 2. Limit wagowy.
 3. Marka bieżni.
 4. Czy jest do użytku domowego czy profesjonalnego.
 5. Limit codziennego użytkowania.
 6. Możliwość serwisowania.
 7. Wielkość bieżni – Przed podjęciem decyzji zwróć uwagę na wymiary bieżni. Na zdjęciu może się wydawać smukła. Może się wydawać, że zmieści się w Twoim pokoju na 100%. U nas zadecydowały centymetry.
 8. Cena.
 9. W których klubach używają danego sprzętu.
 10. Opinia eksperta.

 

Gdzie tanio kupić profesjonalną bieżnię?

Przechodzimy do tematu ceny. Nowa bieżnia profesjonalna może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, za to sprzęt domowy możemy mieć za kilka tysięcy złotych właściwie od ręki. Cena profesjonalnych maszyn do tej pory była zaporowa. To nie jest coś, na co mam ochotę wydać taką kasę. Nie poddałam się i rozpoczęłam poszukiwania bieżni używanych. W czasie kwarantanny wiele klubów fitness się pozamykało i zaczęli wyprzedawać swoje sprzęty. Skorzystałam z firmy fitnessclub24 i zamówiłam piękną, używaną bieżnię w kolorze fuksji. Cena to 1/3 tego ile musiałabym zapłacić za nową a przy okazji mam firmę, która zajmuje się sprowadzaniem tego typu maszyn i ich regeneracją. Myśląc przyszłościowo, gdyby coś mi się zepsuło, odpukajmy w niemalowane, mam możliwość zwrócenia się do nich o serwis. Kupując taką bieżnię, musicie mieć na względzie ryzyko, którym jest brak gwarancji na to cacko. Przed zakupem jest sprawdzone, ale niestety nikt nie da gwarancji czy za miesiąc się nie zepsuje. Niestety tak jest i miałam tego świadomość i gdzieś z tyłu głowy mam to, że za jakiś czas trzeba będzie coś wymienić i coś w niej naprawić, ale jestem na to gotowa.

Możecie poszukać na OLX, na Allegro, sprawdźcie pobliskie kluby fitness, ale ja polecam zainteresować się takimi firmami, które zawodowo zajmują się sprzętem fitness. Doradzą, sprawdzą i macie miejsce, do którego możecie się zwrócić w razie naprawy.

Nadal jestem za tym, aby skorzystać z profesjonalnej bieżni, ogólnie z profesjonalnych sprzętów fitness. Warto zerknąć na sprzęty używane. One przeżyją niejedną domową bieżnię.

Jeśli poszukujecie dobrej bieżni wraz z opiniami, to zapraszam do przeczytania tego artykułu.

 

Moja opinia

Po około dwóch miesiącach, od kiedy jestem szczęśliwą posiadaczką profesjonalnej bieżni, muszę powiedzieć, że to była jedna z moich lepszych decyzji. Korzystam z niej kilka razy dziennie, szybki spacer na dotlenienie, na rozruszanie, na zebranie myśli. Ze sprzętu korzysta regularnie również mój syn, z czego jestem bardzo zadowolona. Wygląda to tak, że jeśli mam ochotę skorzystać z bieżni to:

Wkładam buty sportowe, zabieram ze sobą butelkę z wodą, telefon i słuchawki. Zawsze podczas treningu słucham, czy to muzyki, czy podcastów. Włączam bieżnię i działam. Aktualnie spaceruje szybkim tempem po 40-60 minut dziennie. Nie muszę się przebierać, mogę spacerować w stroju domowym, bo kto mi zabroni? Jestem niezmiernie szczęśliwa i już odczuwam pierwsze skutki korzystania z bieżni. Poprawa kondycji fizycznej to jeden z nich.

 

Ciekawa jestem Waszej opinii na Wasz temat. Jak sobie radzicie z dodatkowym ruchem, siedząc w domu? Ćwiczycie czy spacerujecie? A może również zainwestowaliście w jakieś domowe sprzęty fitness? Jestem ciekawa Waszej opinii.