13 potraw bez których nie wyobrażam sobie Świąt Bożego Narodzenia.




Kiedy ktoś zapyta mnie, z czym kojarzą mi się Święta Bożego Narodzenia, to bez zastanowienia odpowiem, że z choinką i pysznym jedzeniem. W naszym domu pojawiają się potrawy, które możemy zjeść tylko raz w roku i to właśnie w Wigilię, dlatego są takie wyjątkowe. Dzisiaj zamierzam podzielić się z Wami trzynastoma potrawami, bez których nie wyobrażam sobie Bożego Narodzenia. Zachęcam Was również do dzielenia się swoimi smakołykami. Wiem, że w różnych regionach Polski istnieją różne tradycje, również te związane z tradycyjnymi potrawami na stole wigilijnym.

Zacznę wymieniać w kolejności, w jakiej mniej więcej poszczególne potrawy są podawane na naszym stole.

 

 

1. Kapusta z grzybami i grochem z domowym chlebem

Kiedy po całodziennym przegłodzeniu czekasz na pierwsze danie serwowane podczas Wigilii, wtedy wchodzi na stół kapusta zagryzana domowym chlebem pieczonym przez babcię. Nic nie może się równać temu smakowi. Wszyscy zajadają ją z największym smakiem i z pustymi żołądkami. Świetnym pomysłem na Święta jest upieczenie domowego chleba. Ten zapach! Możesz upiec dwa, przydadzą się również w pozostałe dni i nie będzie potrzeby poszukiwań otwartego sklepu z chlebem. Przepis na domowy chleb znajdziecie (tutaj).

 

2. Zupa grzybowa z gotowanym ziemniakiem

Kolejne danie, które niesamowicie smakuje. Smak grzybów zanurzonych w kremowej zupce i ziemniaczek na przegryzkę. Przy stole w naszej rodzinie nieustannie trwa licytowanie się przy tej potrawie, kto na ile grzybków trafił w swojej porcji. Wigilijna zupa grzybowa to dla mnie smak lasu. Gdzieś kiedyś wyczytałam, że są 4 zasady, według których należy przygotować potrawy na Wigilię. Na stole musi pojawić się coś z wody, coś z lasu, coś z pola i coś z sadu.

 

3. Barszcz czerwony z uszkami z kapustą i grzybami

Kolejna zupa, przy której już zaczyna się protestowanie przy nalewaniu ilości chochelek do talerza. Jak dla mnie jest to najpyszniejsze danie całej świątecznej kolacji. Na ten moment czekam cały rok. Przepis na idealny barszczyk świąteczny znajdziesz (tutaj). Które danie jest Waszym ulubionym?

 

 

4. Polewka z suszonych owoców z makaronem

To jest jedyne danie, do którego mam mocno ambiwalentny stosunek. Polewka czasami pojawia się u nas w formie kompotu w szklance lub w talerzu podawana z makaronowymi wstążkami. Jestem Fanką podawania go właśnie w szklance. Pamiętam, że jako dziecko nie lubiłam tego dania zbytnio.

 

5. Mleko z makiem i makaronem

Coś na słodko. Makaron zalany ciepłym mlekiem i makiem. Świetnym dodatkiem do tego dania są rodzynki i miód, jeśli ktoś ma ochotę dosłodzić je. Uwaga na mak w zębach.

 

6. Karp lub inna ryba do wyboru

Karp na stole musi być. Lekka panierka i to wszystko. Odkąd na stole pojawiły się inne rodzaje ryb, ja stawiam właśnie na nie. Wybieram te ryby, które mają jak najmniej ości. Mój wybór pada zazwyczaj na łososia z cytryną i koperkiem. Do takiej rybki ponownie ląduje domowy chlebek z chrupiąca skórką.

 

Dodatkowo na stole lądują:

 

7. Sałatka jarzynowa

Klasyk! Nie wyobrażam sobie świąt bez domowej sałatki jarzynowej. Zawsze jest u mojej Mamy, więc my często dorabiamy do niej sałatkę z porów, tak wiecie dla urozmaicenia. Przepis na tę sałatkę zna każdy i każdy ma swój tajemny składnik, dzięki któremu sałatka smakuje tak wyjątkowo. Może macie ochotę zainspirować się i w tym roku zaserwować coś nowego? Przepis znajdziecie (tutaj).

 

8. Makowiec

Małe kuleczki z tego ciasta między zębami to kolejny klasyk przy Wigilijnym stole. W ogóle kilka lat temu wymyśliliśmy „wigilijne bingo”. I myślę, że mak między zębami zajmuje jedno okienko tego bingo, podobnie jak „Kevin sam w domu”, czy też Mandarynki jako 13 potrawa wigilijna, ale to później. To ciasto idealnie pasuje do ciepłej pomarańczowej herbaty czy też może grzańca. Sami powiedzcie!

 

 

9. Piernik

To nowość na naszym stole i moje ulubione ciasto od 2, może 3 lat. Czyli tak jak wspomniałam świeżynka. Preferuję do niego czekoladową polewę i dodatki w postaci konfitury czy orzechów. Kolejna pozycja, którą idealnie można rozkoszować się do ciepłej herbatki owocowej. Czy jest coś bardziej świątecznego niż przyprawy korzenne i prawdziwy piernik? No nie ma! Przepis łapcie (tutaj).

 

10. Sernik

Standard! Moja ulubiona sernikowa wersja jest to ta klasyczna z przypaloną górą i koniecznie muszą być rodzynki. Ja uwielbiam! Dajcie znać czy jesteście zwolennikami rodzynek, czy nie.

 

 

11. Śledź

Kiedy kilka godzin po kolacji, wszystkie przysmaki zdążą się już strawić, a my zaczniemy odczuwać lekki dyskomfort w żołądku, sięgamy po śledzika, który konkuruje z sałatką jarzynową. Śledź pojawia się przygotowany na różne sposoby. A to w galarecie, a to w majonezie. W każdym razie jest to danie, które jest zamawianie z zewnątrz w restauracji. Drogie Pani nie dajmy się zwariować i zajeździć jeszcze przed Świętami. Nie wszystko musi być przygotowane własnoręcznie, zwłaszcza jeśli nie macie czasu i cierpliwości do niektórych dań.

 

12. Paszteciki z grzybami

Świetna opcja, która doskonale sprawdzi się do zjedzenia z barszczem czerwonym. Paszteciki pojawiają się jako danie lub położone na półmisku do przegryzania w trakcie rodzinnej posiadówki.

 

13. Mandarynki

Jako trzynasta potrawa Wigilijna na stole pojawiają się mandarynki. Moje serce już pierwszego grudnia zamienia się w mandarynkę. Nie mogę sobie odmówić mandarynek i wcinam je każdego dnia. To jest MUST HAVE, które zaliczam do tradycyjnych potraw wigilijnych.

 

W naszym domu w dniu Wigilii obowiązuję post, czyli po prostu nie jemy mięsa tego dnia. Ryby się nie liczą, czyli tradycja pozostała bez zmian. Aż mi pociekła ślinka na samą myśl o wszystkich tych potrawach Wigilijnych. Po tak obfitej kolacji oraz po słodkościach wieczorny spacer jest jak najbardziej polecany.

Ciekawa jestem, jak to jest u Was? Bez jakich potraw nie możecie wyobrazić sobie kolacji Wigilijnej? Koniecznie napiszcie mi jakie tradycje u Was obowiązują, jeśli chodzi o przysmaki, jakie stawiacie na swoich stołach. Dajcie znać czy macie już wszystko po planowane, czy jeszcze nie? Więcej inspiracji znajdziecie na stronie Przepisy.pl Ja jestem jeszcze w trakcie przeglądania.

 

Wpis powstał przy współpracy z serwisem Przepisy.pl