Dlaczego ludzie palą papierosy?
W listopadzie 2016 ponownie rzuciłam palenie. Przy drugim razie zaczęłam zastanawiać się ile jeszcze tych razów będzie. Czy to już się będzie za mną ciągnąć? Czy będę musiała z tym walczyć do skutku? Nie mogę sobie przypomnieć dlaczego podczas imprezy potrafiłam wypalić dwie paczki papierosów jednego wieczoru. Jak to?

Zapytacie czy nie ciągnie mnie z powrotem do palenia. Pewnie, że ciągnie. Szczególnie w momentach, o których wspominam poniżej. Zebrałam dla Was listę rzeczy, przez które ludzie zaczynają palić. Jedne są poważne, inne mniej. Jedne są wykorzystywane jako wymówki a inne po prostu są i już.

Dzisiaj odpowiem na pytanie dlaczego ja paliłam papierosy. O tym jak to się stało, że rzuciłam po raz pierwszy możecie poczytać TUTAJ.

 

1. Przerwa na papierosa w pracy

Zaczęło się właśnie od tego. Nie palisz? Nie masz przerwy! Jasne do zrozumienia i bardzo niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych niepalących kolegów z pracy. Ciągłe nawoływanie, hasła do wymknięcia się na zewnątrz. Przerwa co godzinę? Jasne!

 

2. Nerwy i stresujące życie

To moja ulubiona wymówka, którą stosowałam przez długi czas. Czy papierosy rzeczywiście odstresowują? Może troszeczkę, ale na dłuższą metę wcale nie pomagają. W końcu łapiesz się na tym, że zaczynasz się denerwować brakiem fajki, skończoną paczką, brakiem pieniędzy na paczkę papierosów. Zapewniam, że wspólny wypad z rodziną do kina, lub zakupy bardziej ukoją Twoje zszargane nerwy.

 

dlaczego ludzie palą papierosy

 

3. Kawa/ piwo bez papierosa? Nie da się.

Lubiłam popijać papierosa kawą, piwem, colą. Jak to się skończyło w przypadku coli? Przede wszystkim zniszczone zęby i dodatkowe kilogramy. Do kawy bardzo fajnie ale serio chcesz już od rana śmierdzieć dymem? Do piwa… Hm i tutaj było ciężko szczególnie w okresie letnim, kiedy to, co weekend odpalasz grilla. Dym z grilla wystarczy. Zacznij delektować się prawdziwym smakiem pysznej kawy/piwa :)

 

dlaczego ludzie palą papierosy

 

4. Studia

Dwugodzinna przerwa między jednymi zajęciami a drugimi, siedzisz z kumpelą i nagle wzięło Was na zwierzenia. Pasowałoby zapalić i tak zleciała Wam cała paczka. Na studiach się pali i pije. Łuna dymu papierosowego unosząca się przed wejściem to standard. Zazwyczaj to ja byłam tą, która częstowała i rozpalała wszystkich po kolei. Jak to się skończyło? Na obiad czy zjedzenie kanapki nigdy nie było czasu, ale na fajkę zawsze i wszędzie! W tym punkcie nic nie poradzę bo oprócz tego, że wszyscy wokół Ciebie fajczą to jeszcze ten stres, sesja i takie tam studenckie rzeczy ;)

 

5. Spóźnialscy znajomi

Śmiejcie się, ale jestem osobą, która ma bardzo niepunktualne towarzystwo. I co, umówiliście się przed jakąś tam knajpką o godzinie 18.00, a ty stoisz jak ta koza. Nic prostszego, wyciągasz papierosa i już nie wyglądasz tak głupio. Wyglądasz na kogoś, kto wyszedł z lokalu na fajkę. Ile się wystałam przed takimi knajpami, a ile się upaliłam, to wiemy tylko ja i moje płuca.

 

dlaczego ludzie palą papierosy

 

6. Spotkanie biznesowe i częstowanie

Jesteś na spotkaniu biznesowym, afterparty i okazuje się, że Twój przyszły klient pali i woła Cię na taras na papieroska gdzie najpewniej będzie chciał zrobić z Tobą biznes przy fajeczce. I co zrobić? Odmówić? No jak to, przecież przez to może nie chcieć być Twoim klientem ;) Śmiejcie się, ale zazwyczaj tak to się zaczyna.

 

7. Chcesz nawiązać znajomości

Tak, bo podczas palenia zawsze się kogoś pozna. Najczęściej są to żule pytające, czy nie masz czasem poczęstować go jednym papieroskiem. Czasami zdarzają się tez tacy delikwenci, którzy chcą pożyczyć ogień i gadka szmatka dalej się kręci.

 

8. Lepiej mi się myśli

Pracujesz przed komputerem? A może na budowie? Nie ważne! Bardzo częstą wymówką jest to, że lepiej się myśli przy papierosie. Nie raz widzę pracowników drogowych, którzy obmyślają plan położenia asfaltu przy fajeczce. Jeśli chodzi o pracę na komputerze to najlepiej zrobić sobie przerwę na papieroska. Patrz punkt 1.

 

dlaczego ludzie palą papierosy

 

9. Ciekawość, szpan przed kolegami

Kolejny punkt, od którego wszystko się zaczyna. Dlaczego zacząłeś palić? Bo chciałem zobaczyć, jak to jest i tak już zostało. Ile razy słyszałam takie odpowiedzi, szczególnie wśród facetów. W młodym wieku dochodzi szpan przed kolegami, palisz — jesteś kimś, bo nie boisz się, że nauczyciele Cię nakryją i masz pieniądze na paczkę fajek. Za moich czasów w gimnazjum mówiło się szlugi (dalej obowiązuje takie nazewnictwo?), palenie po kiblach było wyznacznikiem fajności„.

 

10. Z papierosem wyglądasz seksi

Aktualnie kobieta z papierosem dla mnie nie wygląda seksi. Mężczyzna jeszcze, jeśli wygląda na badassa na motocyklu w skórzanej kurtce, to przejdzie, ale jeśli nie, to wcale to dobrze nie wygląda. A jeszcze gorzej pewnie smakuje, jeśli masz zamiar pocałować takiego seksownego mężczyznę lub kobietę.

 

dlaczego ludzie palą papierosy

 

Do palaczy.

I co znacie te sytuacje? Ile razy sobie wmawialiście te wszystkie wymówki? Wiem ile razy, bo ja robiłam to samo. Znam to wszystko z doświadczenia. Wiem też, jak ciężko jest rzucić. Ciężej jest chyba podjąć decyzję o rzuceniu palenia. Nie będę Was oszukiwała. Na początku wcale nie jest przyjemnie. Brakuje Wam czegoś w życiu. Wiedzcie też, ile zyskacie dzięki rzuceniu palenia, i to nie tylko zdrowia i pieniędzy… czasu również. Nigdy nie jest za późno na odstawienie fajek. Nie ma znaczenia czy robiliście to już piąty, czy dziesiąty raz. Nie będę więcej smęciła, ta decyzja należy do Ciebie. Ja nie miałam ochoty przedwcześnie opuszczać mojej rodziny. A Ty?

 

Do niepalących, którzy rzucili.

Jestem z Was dumna. Tak samo, jak z siebie. Decyzja o rzuceniu była najlepszą decyzją w Waszym życiu. Ciekawa jestem czy znaleźliście się ostatnio w podobnej sytuacji z opisanych powyżej. Piszcie w komentarzach i trzymajcie się.

 

Do niepalących.

Być może nie rozumiecie powyższych przykładów, bo nigdy nie mieliście papierosa w ustach. Chwała Wam za to, ale na pewno zauważyliście, że mieliście w swoim życiu kilka jak nie kilkanaście wymówek do rozpoczęcia palenia. Jedne z nich wymieniłam, inne może są Waszymi prywatnymi sprawami. Jednak się nie daliście. Może macie jakieś ciekawe historie związane z tym, jak ktoś próbował Was rozpalić na siłę. Piszcie w komentarzach. Jestem ciekawa.

 

Tyle z mojej strony. Mam nadzieję, że odpowiedziałam Wam na pytanie, dlaczego ludzie zaczynają palić. Nie ma jednego powodu, jest ich wiele. Jeśli któreś pominęłam, to proszę, dopiszcie w komentarzach. Jestem też ciekawa Waszych doświadczeń z paleniem papierosów. Czy to było w szkole średniej, czy w pierwszej pracy, nieważne. Piszcie, jak to było :)