10 rzeczy, które usłyszysz od ludzi jeśli jesteś nastoletnią matką.
Ostatnio czytałam jakiś tam sobie artykuł w internecie i to dziwne, ale nie pamiętam, o czym był, ale pamiętam kilka zdań dotyczących tematu, który dzisiaj chce poruszyć. W artykule pewna Pani opowiadała, jak zatrudniła pewną nastolatkę do opieki nad swoim kilkunastomiesięcznym dzieckiem. Chodziło jedynie o kilka godzin dziennie tak, aby mama miała chwilę dla siebie, aby odsapnąć i ogarnąć dom. W zakres obowiązków niani wchodziły również spacery i tu zaczęła się jazda. Dziewczyna miała może z 14 – 15 lat, ale była dość wysoka i rozwinięta jak na ten wiek, o czym nie omieszkali jej przypomnieć przechodnie w parku.

Podczas spacerów dziewczyna zmagała się z nienawistnymi spojrzeniami obcych osób, szeptem i komentarzami pod jej adresem, których nie sposób było nie usłyszeć. O co chodziło? A oto, że większość z nich uznała, że dziewczyna jest młodą matką i w jej wieku jest to, co najmniej niestosowane, o czym raczyli poinformować cały świat. Dziewczyna jakoś się trzymała i puszczała mimo uszu te wszystkie komentarze pod jej adresem do czasu kiedy komentarze przerodziły się w przezwiska. Sprawa zakończyła się tak, że dziewczyna zrezygnowała z zajmowania się dzieciakiem.

Dlaczego ludzie tak do tego podchodzą? Zazwyczaj najwięcej do gadania mają starsze Panie, które wychodziły za mąż jeszcze zanim uzyskały pełnoletniość, a o rodzeniu dzieci to już nie wspomnę. Na pytanie: Dlaczego tak? Usłyszysz pewnie, że to inne czasy były. Ale serio co się zmieniło, jeśli chodzi o związki, miłość, seks i ciążę? Jeśli wiecie, że coś się teraz robi inaczej lub czego się nie robi, to dajcie znać.

Chciałabym Wam przedstawić 10 rzeczy, które usłyszycie od ludzi, jeśli jesteście nastoletnimi matkami. Skąd się wziął pomysł na post? Jakiś czas temu na blogu Króliczekdoświadczalny.pl pojawił się wpis pt. „Porno godzina wychowawcza”. W komentarzu wspominałam o tym, jak to w liceum pewna Pani z klasztoru przyszła do nas porozmawiać o seksie. Pamiętam, jak mówiła: Przed ślubem absolutnie nie można iść z mężczyzną do łóżka. Bo wiecie co, się może stać? Wiecie? Ciąża się może stać! Wiecie, że miała rację? Musiałam to wypróbować :D

1) To na pewno była wpadka.

Nie no co ty!? Szesnastolatka zaplanowała ciążę już dawno temu. W końcu naczytała się już tyle książek i tyle blogów parentingowych, że postanowiła zostać blogerką, ale nie miała dziecka. Jakież to logiczne prawda? A tak serio to nie wiem, czy są dziewczyny, które planują mieć dziecko w tak młodym wieku, ale nie mnie oceniać ani żadnemu z Was!

 

2) Jesteś za młoda na dziecko.

Teraz za młoda, potem za stara, jeszcze później za gruba a potem za brzydka.

 

3) A gdzie była jej matka?

Na pewno nie siedziała pod kołdrą z młodymi, jeśli o to chodzi. Znacie to zdanie: Zakazany owoc najlepiej smakuje”? Im więcej zakazów tym gorzej to się może skończyć.

 

4) Nie żal Ci młodości?

No jasne, że mi żal, bo od kiedy pojawiło się dziecko, to do Twojej nogi przywiązują kulę i masz absolutny zakaz wychodzenia z domu. Stajesz się brzydka, pomarszczona i Twoim jedynym celem jest opieka nad nowo narodzonym ssakiem.

 

5) Dziwka! Pewnie się puszczała na prawo i lewo.

Nie znasz całej historii, to nie oceniaj. Skutki seksu bez zabezpieczeń pojawiają się w najbardziej nieprzewidywalnym momencie. Czy był to jej pierwszy, czy setny raz to nie ma znaczenia dla komórki jajowej. Naprawdę na świecie jest tyle niesprawiedliwości, a Ty nie wiesz, czy dziewczyna nie została czasem zgwałcona. A jeśli wiesz i nadal tak mówisz, to spierdalaj!

 

6) Co powiedzą ludzie? Sąsiedzi? Ksiądz? Pani Jadzia z warzywniaka?

Tak jakby ludzie nie mieli własnego życia i przejmowali się jakąś tam nastolatką. Serio! W mieście to pewnie jakoś przelatuje, ale na wsi jest już całkiem inaczej. Pogadają, poplotkują, a potem będą Ci prawić komplementy, jakie masz piękne dziecko :)

 

7) Jesteś w ciąży? Trzeba dać na zapowiedzi!

To jest najgorszy pomysł, jaki tylko może być! Najczęściej wpadają na niego babcie (przyszłe lub obecne, bo co powiedzą ludzie). Pomyśl… Masz 16 lat i babcia Ci każe wychodzić za mąż za chłopaka, z którym wpadłaś. Czy go kochasz? Czy jesteś gotowa na ślub?

Nie ważne! Ważne, że była gotowa na spanie z facetem pod jedną kołdrą!
Nie rób tego, jeśli nie jesteś gotowa na ślub, nie rób tego, nie zgadzaj się. Tym bardziej, jeśli go nie kochasz, nie znasz lub nie chcesz znać.

*W moim przypadku moment ślubu przypadł 5,5 roku po narodzinach Antka.

8) Co ze szkołą?

A co ma być? Z pomocą babć powinno iść w miarę sprawnie. Wiadomo, że będzie ciężko: nocne wstawanie itd. ale nikt nie mówił, że będzie łatwo. Kwestia szkoły średniej jest do ogarnięcia jeszcze zanim dzidzia zacznie chodzić.

* U mnie tak było. Z maturą trochę ciężej sprawa się miała, ale wszystko zostało zaliczone. Najważniejsze to mieć drzwi otwarte, jeśli kiedyś tam przyszłoby Ci do głowy iść na studia.

Syn lub córka do przedszkola a mamusia na uczelnie :)

 

9) Kto będzie chciał ochrzcić to dziecko?

Całe szczęście, że jest to problem tylko w parafiach gdzieś na końcu świata. W dzisiejszych czasach kiedy ludzie masowo biorą rozwody lub decydują się na życie bez ślubu, powinno to być jak najbardziej normalne. Co więcej, ksiądz powinien się cieszyć, że młodzi przychodzą do niego z prośbą o chrzest dla swojego dziecka. To znaczy, że im zależy na tym, aby wychować dziecko zgodnie z zasadami kościoła. Powinien się cieszyć, a nie odwracać się dupą. W końcu im nas więcej, tym weselej ;)

 

10) Co na to Twoi rodzice?

Jak dostajesz takie zapytanko tzn., że Twój rozmówca ma ochotę usłyszeć o jakiejś małej rodzinnej awanturze, a więc jedziesz z tematem. Moja mam prawie dostała zawału albo Masakra! Nie odzywała się do mnie przez cały miesiąc albo Miałam szlaban”. Hehe to ostatnie jest najlepsze! ;)

 

10 rzeczy ktore uslyszysz jesli jestes nastoletnia matka

 

Życie Młodej matki nie jest proste, a życie nastoletniej matki dodatkowo jest skazane na liczne komentarze dotyczące jej przyszłego życia i decyzji, jakie trzeba za nią podjąć, bo jest na to za młoda lub za głupia.

Dajcie znać w komentarzach czy mieszkacie w mieście, czy na wsi i jak ludzie reagują na nastolatki w ciąży lub spacerujące z dzieckiem, o ile w ogóle reagują. Jeśli ten wpis przeczyta jakaś nastoletnia mama, to zapraszam do dodania kilku słów od siebie.

Zdjęcie na głównym pochodzi z mojego prywatnego archiwum. Patrzcie tylko jacy byliśmy piękni i młodzi a Antoś jeszcze nie umiał pyskować ;)