Dlaczego jeździmy na wakacje większą ekipą samochodem?
Wiele razy pojawiało się to pytanie i w końcu postanowiłam na nie odpowiedzieć. Dlaczego jeździmy na wakacje większą ekipą? Dlaczego jedziemy zawsze samochodem? Dlaczego tak wyglądają nasze wakacje? Czemu samochodem, a nie samolotem? Dlaczego akurat Bałkany? Nie boisz się jechać na wakacje z obcymi ludźmi? Dzisiaj odpowiem Wam na te pytania.

 

Zachęcam do zobaczenia naszych vlogów z wakacji. Są vlogi z Czarnogóry i z Bułgarii gdzie wyjeżdżaliśmy większą ekipą na wakacje. Playlisty zostawiam poniżej. W tym roku również wybieramy się do Czarnogóry i to na dwa busy.

 

 

Dlaczego jeździmy na wakacje samochodem?

Najprostszą odpowiedzią na to pytanie jest to, że po prostu lubimy jeździć samochodem. Sama podróż jest dla nas frajdą. Uwielbiam oglądać krajobrazy, miasta i miasteczka mijane po drodze. Uwielbiam ten czas spędzony razem w samochodzie na wygłupianiu się i na rozmowach, na które niejednokrotnie nie mamy czasu w zwykłym życiu. Podczas podróży można wszystko nadrobić.

 

samochodem na wakacje wieksza ekipa

samochodem na wakacje wieksza ekipa

 

Podczas podróży samochodem możemy zatrzymywać się po drodze i zwiedzać to, na co mamy ochotę. Dzięki temu poznajemy dodatkowe miejsca, również te, w których mamy noclegi. W drodze do Bułgarii zakochałam się w Rumunii, w której najwięcej spędziliśmy czasu, a w drodze do Czarnogóry oczarowała mnie Bośnia i Hercegowina.

Kolejnym argumentem jest strach przed lataniem. Teraz gdy to pisze, nie robi to na mnie wrażenia, ale czuję lekki niepokój myśląc o podróżowaniu samolotem. Strach jest już zdecydowanie mniejszy niż kiedyś, ale nadal się pojawia. Wspomnę, że jeszcze nigdy nie leciałam samolotem i ciągle odciągam w czasie ten moment.

Dużym plusem podróży samochodem jest możliwość, zabrania ze sobą o wiele większego bagażu. Właściwie bez ograniczeń. Nie ograniczałam się z ilością sukienek czy kosmetyków. To sprawia, że czuje się bezpieczniej i bardziej szczęśliwa. Oczywiście jak zwykle zabieram ze sobą za dużo, ale komfort psychiczny tego, że mam jej przy sobie jest ogromny. Nie potrafię sobie wyobrazić pakowania walizki do samolotu z tak dużymi ograniczeniami. No i to, co przywozimy, również ma znaczenie. Zawsze przywozimy dużo pamiątek takich jak ulubione produkty spożywcze.

 

samochodem na wakacje wieksza ekipa

 

Jedziemy na własnych warunkach, na spontanie. Często okazuje się, że nasz skromny busik zamienia się w wesoły autobus, w którym wszystkim dopisują humory.

Wynajmujemy nowy busik, 9-osobowy i dzięki temu możemy zaoszczędzić na kosztach wyjazdu, które są dzielone pomiędzy wszystkich. Mamy tutaj do podziału cenę wypożyczenia, opłaty drogowe i paliwo. Mimo że dokładamy koszty wypożyczenia to i tak wychodzi lepiej niż gdybyśmy mieli jechać naszym prywatnym samochodem. To się po prostu nie zamortyzuje.

 

samochodem na wakacje wieksza ekipa

samochodem na wakacje wieksza ekipa

 

Dodatkowym plusem również jest to, że mamy samochód do dyspozycji na miejscu 24 h. Wszelkie dodatkowe wypady i wycieczki mamy transport zapewniony no i wyjazdy do sklepu, nie musimy się nikogo prosić i możemy wybrać się na większe zakupy do miasta obok lub do ulubionego sklepu czytaj Lidla.

 

Dlaczego jeździmy na Bałkany?

Proste pytanie, prosta odpowiedź. Dlatego, że jest blisko i możemy dojechać samochodem.

Bo jest pięknie, ciepło i egzotycznie. Cudowne widoki, ciepła woda i wspaniała pogoda. Czy coś jeszcze trzeba dodawać?

 

samochodem na wakacje wieksza ekipa

samochodem na wakacje wieksza ekipa

 

Spodobała nam się jakże oblegana w tym roku Chorwacja, do której będziemy jeszcze nie raz powracać. Szukaliśmy alternatywy dla Chorwacji i tak poznaliśmy Czarnogórę, co było strzałem w dziesiątkę. Jest jeszcze tyle do odkrycia na Bałkanach. Odwiedziliśmy również Bułgarię na wakacje i Rumunię przejazdem. Najważniejsze to dobrać dla siebie miejsca, do których zaczyna mocniej bić nam serce, jak tylko słyszymy ich nazwę.

Podoba mi się tamtejsza kultura i ludzie. Podoba nam się ich styl życia i to jak bardzo wypoczywamy u nich. Nie muszę wspominać chyba o przepięknych krajobrazach i pysznym jedzeniu. Ja dodatkowo mocno zainteresowałam się historią, szczególnie dotyczącą tą z czasów Jugosławii. Zgłębiam historię i zgłębiam kulturę każdego z narodów zamieszkujących Bałkany. Chcemy zobaczyć każde Państwo. Chcę zobaczyć ich kulturę, różnice i podobieństwa. Niesamowite jak podobni i różni są od siebie Ci ludzie. Mamy jeszcze do zobaczenia Albanie, Macedonię, na dłużej Serbie i Bośnię.

 

samochodem na wakacje wieksza ekipa

 

Czemu wybieramy się na wakacje z większą ekipą i z obcymi ludźmi?

Odpowiedź najprostsza pod słońcem. Jedziemy większą ekipą, bo w naszym busie mieści się 9 osób, Staramy się dopakować busika na full.

Na początku chcieliśmy jechać z najbliższymi, z rodziną, znajomymi. Widzimy, że wiele osób jeździ na wspólne wakacje, ale nie czarujmy się, ktoś te wypady musi zorganizować. Podjęliśmy się tego wyzwania i okazało się, że ciężko się było dogadać w sprawie wyjazdu z rodziną i ze znajomymi. Zawsze był problem finansowy lub problem z czasem, lub problem z dogadaniem terminu. Najczęściej jeździło z nami rodzeństwo mojego męża, a do pozostałych wolnych miejsc postanowiliśmy znaleźć ludzi z internetu.

 

samochodem na wakacje wieksza ekipa

samochodem na wakacje wieksza ekipa

 

W większej ekipie jest większy fun. Poznawanie nowych ludzi jest dla mnie funem. w pewnym wieku nie masz już jak poznawać nowych ludzi. Nie wychodzisz na imprezy, nie chodzisz na studia. Jedyni znajomi to znajomi z pracy, z którymi nie bardzo chcesz jednak jechać na wakacje. W większej grupie nowych ludzi pojawia się wymiana doświadczeń, która jest niesamowicie inspirująca. Jest ciekawiej, ponieważ można wymienić się wieloma doświadczeniami i historiami, które po raz setny opowiedziane w swoim towarzystwie nie są już tak interesujące jak te opowiadane z nowymi osobami.

Po raz kolejny rozdzielamy koszty i im nas więcej, tym mniejsze koszty. Dzięki temu możemy mieszkać w dużych willach, domach wakacyjnych, na które normalnie nie byłoby nas stać, ale koszty podzielone na 9 osób już nie są takie duże. Wynajmowanie willi na 10 osób, w której będą mieszkać 4 osoby, nie jest najlepszym pomysłem.

 

samochodem na wakacje wieksza ekipa

 

„Obcy ludzie” też chcą się integrować, a po wieczorku zapoznawczym przestajemy być dla siebie obcymi ludźmi. Tak naprawdę przestajemy być dla siebie obcymi ludźmi zaraz jak wsiadamy wszyscy do jednego samochodu. Potrzeba paru chwil na przełamanie lodów i już. Na nasze wyjazdy wybieram ludzi konkretnych i takich, z którymi się zgramy. Wybieram ludzi podobnych do nas. Najważniejszym wyznacznikiem jest wzajemny szacunek i tolerancja.

Razem jest raźniej, a my sobie wszyscy wspólnie pomagamy czy to z językiem na miejscu, czy z wyręczaniem kogoś. W kupie siła. A nich ktoś zaczepi grupę 9-osobową (w tym roku będzie nas 17) na krakowskich rejestracjach. Nie mają szans!

 

Dlaczego nie samolot?

Wspominałam już o ograniczeniach dotyczących bagażu. Nie potrafię sobie wyobrazić mojego bagażu okrojonego do zaledwie kilkunastu kilogramów. Zastanawiam się, w jaki sposób spakowałabym nasze wszystkie zakupy w drodze powrotnej. Przywozimy bardzo dużo rzeczy np. takich jak lokalne alkohole, rakija, oliwa, wino. Sądzę, że te domowe na 100% by nie przeszły na lotnisku. Podobnie jest z innymi pamiątkami czy rzeczami spożywczymi, które również kupujemy dla siebie. Mały bagaż to jest dla mnie największy minus latania samolotem.

 

samochodem na wakacje wieksza ekipa

 

Kolejnym minusem dla mnie jest strach przed lataniem. Wspominałam, że teraz nieco się zmniejszył, ale nadal odczuwam gdzieś tam niepokój głównie dlatego, że nigdy samolotem nie leciałam i zawsze gdzieś tę okazję oddalam od siebie, jak mogę najdalej, Bo jest mi to najzwyczajniej niepotrzebne. Chociaż absolutnie tego nie neguje i nie mówię nie. Po prostu kiedyś musi być ten pierwszy raz.

Przy podróży samolotem obowiązują nas wszystkie obostrzenia i każdy z pasażerów jest sprawdzany bardzo dokładnie pod każdym względem. W przypadku podróży samochodem tylko raz byliśmy skontrolowani pod kątem covida.

 

samochodem na wakacje wieksza ekipa

 

Lekka klaustrofobia odzywa się we mnie kiedy zaczynam zdawać sobie sprawę, że jestem zamknięta w metalowej puszce ileś kilometrów nad ziemią i nie ma możliwości wyjścia na zewnątrz i zaczerpnięcia świeżego powietrza do 5 minut i na żądanie.

 

Dlaczego tak wyglądają nasze wakacje?

Kolejne proste pytanie i prosta odpowiedź. Bo tak lubimy. Spędzamy wakacje tak, jak lubimy. Każdy ma swoje sposoby na spędzanie czasu wolnego i my też mamy ten nasz wybrany sposób. Lubimy jeździć na Bałkany samochodem. Lubimy jeździć na dłużej. Nasze wakacje zajmują mniej więcej okres dwóch tygodni naraz. Lubimy wypoczywać aktywnie i zwiedzać, ale również lenić się na plaży popijając drinka z palemką. Wszystkie atrakcje muszą być wyważone dobrymi proporcjami.

 

samochodem na wakacje wieksza ekipa

samochodem na wakacje wieksza ekipa

samochodem na wakacje wieksza ekipa

 

Nie boisz się jechać na wakacje z obcymi ludźmi?

Do tej pory miałam szczęście do wybierania super drużyny na wakacje. Fajni ludzie przyciągają się wzajemnie do siebie. W dobie mediów społecznościowych wcale nie jest takie trudne sprawdzenie, z jaką osobą wybieracie się na pierwszą randkę czy przeprowadzacie rozmowę kwalifikacyjną i tutaj też jest podobnie. Sprawdzam moich uczestników, ale jeszcze nigdy nie zdarzył się żaden incydent w tej kwestii. Biorę pod uwagę, że jadą z nami dorośli ludzie, którzy umieją o siebie zadbać i nie potrzebują, aby ktoś ich pouczał w pewnych sprawach, a na pewno nie niańczył. Kwestia komunikacji i wzajemnego szacunku. To jest chyba klucz do wszystkiego.

 

samochodem na wakacje wieksza ekipa

samochodem na wakacje wieksza ekipa

 

Mam nadzieję, że rozwiałam nieco Waszych wątpliwości dotyczących wyjazdu samochodem na wakacje. Odległości nam niestraszne.  Kochamy Bałkany i lubimy jeździć ekipą, więc wszystko pięknie się spina. Każdy spędza swoje wakacje tak jak lubi i najchętniej do każdej wakacyjnej destynacji dojeżdżałabym samochodem, ale oczywiście nie ma takiej możliwości. Chociaż? Kamperem i za pomocą promu. Może kiedyś. Ciekawa jestem czy i Wy kiedyś jechaliście na wakacje samochodem? Może do Chorwacji? Włoch? Jakie są Wasze doświadczenia?