Czy w Bułgarii jest taniej niż w Polsce? Ceny w Bułgarii 2021.
Kto czekał na ten wpis? Tradycyjnie na moim blogu pojawiają się wpisy, które dotyczą cen w danym miejscu. Nie są to informacje wyssane z palca, ale potwierdzone górą uzbieranych przeze mnie materiałów, paragonów czy zdjęć gazetek. Dzisiaj zapraszam na artykuł dotyczący cen w Bułgarii i moją opinię na ten temat.

 

Czy w Bułgarii jest taniej niż w Polce?

To jest bardzo ciekawe pytanie i wyjeżdżając do Bułgarii na wakacje, sądziłam, że Bułgaria jest tanim państwem a na pewno tańszym niż Polska. Oczywistość, jak możecie się domyślić, jest zupełnie inna, ale jest również bardziej skomplikowana. Pytanie jest jedno – Do jakiego miasta w Polsce będziesz porównywać ceny w Bułgarii?

Podam Wam mój przykład.
Jeżeli ja mieszkam na wsi i porównuje nasze ceny spod krakowskiej wsi do cen w Bułgarii w sklepach, to wychodzi drożej.
Jeżeli porównam Władysławowo czy Sopot, do cen w Bułgarii to wyjdzie o wiele taniej. 
Kolejne pytanie – Co porównujemy? Ceny jedzenia z widokiem na morze musimy porównać do knajpy, która również taki widok posiada. Inne porównywanie jest zupełnie nie fair.

Kolejne pytanie – Jakie produkty będziemy kupować w Bułgarii? Tutejsze? Czy będziemy szukać znanych nam produktów? Wiecie, że zakup szynki czy też normalnego chleba w Bułgarii jest nie lada trudnością? Nie kupicie chleba w piekarni. Bułgarzy nie jedzą takich chlebów jak my. Z szynkami też był zawsze problem na Bałkanach. Muszą je dla nas specjalnie przywozić, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Czy piwo pijemy ichniejsze, czy rzucamy się na sprawdzone marki np. Carlsberg itp. Dużo zależy od tego, jakie mamy preferencje zakupowe. My pierwsze co rzuciliśmy się na artykuły spożywcze, które znamy z domu, więc pierwsze kroki powędrowały do Lidla, gdzie ceny były o wiele większe niż te, które znamy. Kupujemy produkty sprawdzone i te, które na co dzień być może się nie sprzedają tak dobrze, dlatego dopłacamy,

Podsumowując, w Bułgarii ogólnie jest lekko drożej niż w Polce, a w niektórych przypadkach ceny trzymają się na tym samym poziomie. Jeśli chodzi o jedzenie i restauracje to uważam, że w Bułgarii ceny są o wiele przystępniejsze niż w Polsce. Zwróćcie jeszcze raz uwagę na to gdzie jecie. W głównym porcie czy przy głównym deptaku możecie porównywać ceny do restauracji nad Motławą w Gdańsku.

Zadając pytanie o ceny w Bułgarii, warto rozgraniczyć również ceny za zakupy spożywcze, ceny za jedzenie na mieście i ceny atrakcji. Zresztą za chwilę sami zobaczycie, jak ceny plasują się na paragonach.

 

Jakie ceny są w Bułgarii?

Restauracje

Menu z Baru i Restauracji Nomad Beach Club Albena

Zamawialiśmy u nich dużo koktajli, shake’ów, frytek, ale również pojawiła się pizza i danie obiadowe. Wszystko smakowało nam naprawdę wyjątkowo i mogę Wam serdecznie polecić tę plażę w Albenie. Jest to ostatnia plaża od strony Albeny i pierwsza od strony Bałcziku. Spokój i brak robactwa na tej plaży to dodatkowe plusy, które za nią przemawiają.

Wymienialiśmy pieniądze w czerwcu 2021
1 lev = 2,45 zł

 

ceny w bulgarii 2021 czy jest taniej niz w polsce

ceny w bulgarii 2021 czy jest taniej niz w polsce

ceny w bulgarii 2021 czy jest taniej niz w polsce

ceny w bulgarii 2021 czy jest taniej niz w polsce

ceny w bulgarii 2021 czy jest taniej niz w polsce

ceny w bulgarii 2021 czy jest taniej niz w polsce

ceny w bulgarii 2021 czy jest taniej niz w polsce

ceny w bulgarii 2021 czy jest taniej niz w polsce

 

Pozostałe restauracje

Największy rachunek dotyczy restauracji Hungry Horses. Ceny w porządku jak za to, że jedzenie było cudownie przepyszne. Lokalizacja co prawda nie była najlepsza, podobnie jak wystrój stąd również pojawił się mój pierwszy szok po zerknięciu na rachunek. Dwa pozostałe rachunki pochodzą z innych restauracji i szczerze Wam powiem, nawet nie wiem jakich 😉

 

ceny w bulgarii 2021 czy jest taniej niz w polsce

 

Sklepy spożywcze

Sklepy spożywcze w Bułgarii to osoby temat na wpis jednak postaram się Wam go przybliżyć. Najdroższym sklepem w Bułgarii jest sklep Aldo i do niego ani razu nie zaglądaliśmy. Trudno się dziwić, że cały Słoneczny Brzeg jest obsypany sklepami Aldo i „zakazanymi bankomatami” Euronetu. Z polecenia robiliśmy zakupy w Lidlu, dlatego że znamy asortyment i w sklepie ABC. Do sklepu CBA nie dotarliśmy a taki też tam był 😉

LIDLCeny wyższe niż w Polsce i podobne.  Raczej drożej niż taniej. Świadczył o tym fakt dokładnie tego samego asortymentu pierdołek z gazetki, które po przeliczeniu wychodziły o 20-30% drożej. Choćby maska do snurkowania w Polsce Cena ok. 90 zł, w Bułgarii ok. 110 zł. Produkty, których na co dzień nie kupuje się w Bułgarii takie jak: chleb czy szynki były o wiele droższe niż u nas. Niestety dziwnym trafem paragony z Lidla zniknęły.

 

ABC – Sklep pokroju Kauflanda. Jest wszystko, ale nie wiadomo gdzie co jest i jaki był zamysł rozmieszczenia tego w sklepie. Szynki można kupić za ladą, ale Panie sprzedające robią to tak rzadko, że nawet nie wiedziały, na jaką grubość mają ukroić tę szynkę i w jaki sposób zapakować. Koniec końców zapakowały w papierek, który służył do pakowania bułek.

Ceny o wiele przystępniejsze a na miejscu znajdziemy dużo lokalnych produktów. Większy wybór piw i słodyczy. Widać było, że lokalni robią tam zakupy.

 

Kaufland – Raz wylądowaliśmy w Kauflandzie w Warnie. Na miejscu zastaliśmy bardzo przystępne ceny i praktycznie kompletny brak wędlin. Tylko suszone kiełbasy, salami i inne bałkańskie przysmaki.

Lokalny sklepik – Najbliżej nas znajdował się mały, lokalny sklepik, w którym zaopatrywaliśmy na co dzień. Jak widzicie, można trafić na taki paragon jak pośrodku. Nie znam cyrylicy, ale sądzę, że jest tam napisane ARTYKUŁ SPOŻYWCZY od dołu do góry. Ceny były oczywiście wyższe niż wszędzie, ale dostępność lokalnych produktów i miła Pani na kasie sprawiały, że najchętniej się pojawialiśmy właśnie tam.

Wypiszę Wam kilka wybranych cen z paragonów:

Mleko 1,5% – 1,54 lev – 3,91 zł
Sok 100% – 2,19 – 5,36 zł
Bacardi Breezer – 3,69 – 9,04 zł
Somersby – 1,39 – 3,40
Ciastka Varna – 1,60 – 3,92 zł

Reszty niestety nie odszyfruję.

ceny w bulgarii 2021 czy jest taniej niz w polsce

 

Atrakcje turystyczne 

Udało mi się złapać potwierdzenia wstępu do Ogrodu Botanicznego w Bałcziku i Pałacu. Dorośli 8 leva, a dziecko 3 leva w jednej kasie i w drugiej kasie po 7 leva dorośli i dziecko 2 leva. Razem 36 leva. Dlaczego kupujemy w dwóch oddzielnych kasach? Za ogród botaniczny odpowiada inna instytucja a za Pałac inna. Nie ma możliwości kupienia osobnego biletu tylko do Ogrodu Botanicznego, a tak chcieliśmy zrobić. Wstęp do Pałacu nas nie interesował. Zwiedzanie pustych wnętrz, w których panuje ogromna duchota, nie należy do najprzyjemniejszych. Nie ma w cenie przewodnika po Pałacyku, więc musicie sobie sami ogarnąć całą historię. Pałac według mnie jest mocno przereklamowany i ładnie wygląda tylko na zdjęciach i na magnesach.

Dodatkowo do zapłacenia jest również wstęp na Kaliakre. O ile się nie mylę było to 3 leva za osobę. W cenie jest oczywiście parking. Nie wygórowana cena jak za cudowne widoki. Wstęp do miasta Nessebar i Sozopol jest bezpłatny. Pamiętajcie, żeby w Nessebarze zahaczyć koniecznie o winiarnie Mesembria! Wina w cenie 15-20 leva za cudowne smaki!

 

ceny w bulgarii 2021 czy jest taniej niz w polsce

ceny w bulgarii 2021 czy jest taniej niz w polsce

ceny w bulgarii 2021 czy jest taniej niz w polsce

 

Ceny leżaków w Bułgarii

Co plaża to tak naprawdę inny cennik. Uważam, że jeżeli zamierzasz dużo zamawiać na plaży w beach barze, leżaki powinny być w cenie. Na plaży Nomad Beach płaciliśmy najniższą stawkę w całej Bułgarii, bardziej bym powiedziała, że symboliczną. 3 leva za dwa leżaki i parasol, czyli wychodzi po 1 leva, ale ceny w innym miejscach bywały różne. Poniżej macie cennik z Bałcziku z najładniejszej plaży ze słomianym parasolami. Nasza plaża też wyglądała nie najgorzej. Zdjęcie poniżej.

 

ceny w bulgarii 2021 czy jest taniej niz w polsce

ceny w bulgarii 2021 czy jest taniej niz w polsce

 

Następnym razem muszę wziąć ze sobą jakiś mały notesik i zapisywać co się pojawiło na tych paragonach. Cyrlica wcale nie pomaga w odszyfrowaniu tego co się kupiło i w jakiej cenie a po czasie człowiek po prostu zapomina, skąd ma te wszystkie paragony. Więcej na temat PLUSÓW I MINUSÓW WAKACJI W BUŁGARII przeczytacie w osobnym wpisie na blogu.

Jak widzicie, ceny w Bułgarii są znośne. Poznaliśmy ten kraj bardziej od strony tubylców. Robiąc zakupy w supermarketach i żyjąc chwilami tak jak oni. Nie byliśmy zamknięci w kurorcie. Szukaliśmy węgla na grilla czy fileta z kurczaka do zrobienia na obiad. Przed wyjazdem warto zrobić research tego co jest tańsze, a co jest droższe w Bułgarii, co ludzie jedzą i jak jedzą.  Na miejscu po prostu trzeba jeść tak jak oni, no, chyba że macie wykupione wczasy ALL Inclusive.

 

 

Według mnie Bułgaria nie jest jednym z najtańszych miejsc do życia i na wakacje na własną rękę. Oczywiście wycieczki z biur podróży są w bardzo kuszących cenach, podobnie jak wynajem mieszkań czy domów wakacyjnych. Sami się o tym przekonaliśmy, wynajmując ogromną willę z basenem w bardzo dobrej cenie. Na takie wygody można sobie pozwolić i to jest wielki plus. Porównując ceny w Bułgarii do polskiego morza mamy ogromną przepaść. Zdecydowanie na plus dla Bułgarii. Pamiętajmy, że jesteśmy na wakacjach za granicą nad cieplejszym morzem, z pewną (prawie) pogodą. Jednak uważam, że powinno się przestać wymieniać Bułgarię w pierwszej trójce krajów najtańszych na urlop. Ceny w sklepach są takie jak w Polsce i czasami wyższe.

 

Ciekawa jestem Waszej opinii na ten temat. Czy w Bułgarii jest tanio, czy drogo?